Atatürk’ün basın özgürlüğü hakkındaki düşünceleri nelerdir?

Atatürk’ün basın özgürlüğü hakkındaki düşünceleri nelerdir? Açıklayınız. 

Basının, cumhuriyetin gelişmesinde, özümsenmesinde, toplum yaşamında, toplumun çağdaş medeniyet seviyesine çıkmasında önemi çok büyüktür. Basın tüm bu başardığı görevlerinin yanında, özgürlüğünü, başka özgürlükleri kısıtlamadan son derece özenli ve iyi kullanmalıdır.

Basın bu özgürlüğünü iyi kullanmasını kanunlar emrediyor diye değil, bilime, kendi siyasal görüşüne, verdiği önem yanında memleketin her şeyden önemli çıkarlarını gözetmek için yapmalıdır. Basın özgürlüğü kanunlarla ve zorla kısıtlama yoluna giderilmemeli, basın özgürlüğünün sakıncalarını yine basın özgürlüğü düzeltecektir. Yani bir gazetenin yaptığı hatayı başka bir gazete düzeltecektir.

“Basının toplum yaşamında, siyasal yaşamda ve cumhuriyetin gelişme ve ilerlemesinde sahip olduğu yüksek görevleri anmak isterim. Basının tam ve geniş özgürlüğü iyi kullanmasının, ne derecede nazik bir vaziyet olduğunu da söylemeye gerek görmem. Her türlü yasal kayıtlardan evvel bir kalem sahibinin bilime, gereksinime ve kendi siyasal görüşlerine olduğu kadar, vatandaşların hukukuna ve memleketin, her türlü özel görüşlerin üstünde olan yüksek çıkarlarına da dikkat ve hürmet etmek manevi zorunluluğu, asıl bu zorunluluktur ki genel düzeni temin edebilir. Bununla beraber bu yolda yanılma ve kusur olsa bile, bu kusuru düzeltecek etken ve araç, asla geçmişte sanıldığı gibi, basın özgürlüğünü kısıtlayan bağlar değildir; aksine, basın özgürlüğünden doğan sakıncaların giderilme aracı, yine basın özgürlüğüdür.”

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.