Sosyal yaşamımızda iklimin etki ettiği alanları söyleyiniz

Sosyal yaşamımızda iklimin etki ettiği alanları söyleyiniz. İklim sosyal yaşamamızın bir çok alanında etkili olmaktadır. Çoğu zaman yaşantımızı iklime göre düzenlemekteyiz.

Bu gün hava durumuna sadece çiftçiler bakmaz. Hava durumu raporuna bakarak, dışarı çıkarken ne giymemiz gerektiğine karar veririz. Evlerimizi ve iş yerlerimizi iklimin etkisine göre inşa ederiz. Antalya’da yapacağımız bir evle, Erzurum’da yapacağımız bir ev farklı tip, yapıda olacaktır. Dış görünüş olarak yeni yapılan apartmanlar birbirlerine benzese de, kullanılan malzemeler bakımından farklılık olacaktır. Erzurum’da evlerin yapımında kullanılan izolasyon malzemeleri ile İzmir’de kullanılan izolasyon malzemeleri farklıdır. İzmir’de hiç ihtiyaç bile duyulmayabilir.

İklim kılık kıyafetimizi etkiler. Havanın yağışlı, güneşli, sıcak, soğuk olmasına göre daha farklı kıyafetler giyeriz. Yaz aylarınca ince ve açık renkli kıyafetler tercih ederken kışın kalın ve koyu renkli kıyafetler tercih ederiz.

İklim ekonomik faaliyetlerimizi de doğrudan etkilemektedir. Rize’nin temel geçim kaynaklarından bir tanesinin çay olmasının nedeni, Rize’nin ikliminin çay yetiştirmeye musait olmasıdır.

Ülkemizde görülen iklimler, tarım ürünlerinde olduğu gibi evlerin şekillerindeki ve yapı malzemelerindeki çeşitlilikte de etkilidir. İç Anadolu Bölgesi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde evlerin yapımında genellikle kerpiç ve taş kullanılır. Özellikle iklimin daha sert olduğu ve aşırı kar yağışının görüldüğü Doğu Anadolu Bölgesi’nde evlerin çatıları daha dik ve metal bir malzeme olan sacdan yapılır. Maki bitki topluluğunun olduğu Akdeniz Bölgesi’nde evlerin yapımında daha çok taş, yer yer ahşap malzemeler kullanılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.