Tekerleğin icadının günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkıları neler olabilir?

Tekerleğin icadının günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkıları neler olabilir? Örnek vererek açıklayınız. Tekerlek bana göre geçmişten bu güne yapılan en önemli teknolojik icattır. Saatlerden yel değirmenlerine, buhar makinelerinden otomobil ve bisikletlere kadar birçok yerde tekerlek veya tekerlek ilkesine dayanan çarklar kullanılmıştır. Tekerleğin ne zaman ve nerede ortaya çıktığı kesin olarak bilinmiyor. Ancak bilim insanlarının çoğuna göre ilk tekerlek MÖ 3500’lü yıllarda kullanılan çömlekçi çarkıdır.

Tekerleğin katkıları

Ulaşımda kullanılan en eski tekerlek ise MÖ 3200 yıllarına aittir. Bu tekerleği Sümerlilere ait olan yukarıdaki duvar resminde de görebilirsiniz. İnsanlar diğer bütün keşifler gibi tekerleğin keşfinde de önceki bilgilerinden yararlandılar. İlk zamanlarda büyük ağırlıkların taşınması için yandaki resimde de görüldüğü gibi ağaç kütüklerini kullandılar.Kütüklerin daha kolay dönmesi için zamanla orta kısımlarını incelttiler. Bunun işe yaradığını görünce de bir ağaç parçasının her iki ucuna tekerlekler taktılar.Tekerleğin gelişim süreci bundan sonra hızlanarak devam etti.

Tekerleğin icadını arabanın icadı izledi. Önce iki, çok geçmeden de dört tekerlekli arabalar yapan Sümerliler, bu konudaki ilk örnekleri verdiler. Arabalara başlangıçta eşek ve öküz gibi hayvanlar koşulurken zamanla bu hayvanların yerini at aldı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.