Sümerlilerin ekonomik yaşamı hakkında neler söylenebilir?

Yukarıdaki Uruk vazosunu inceleyiniz. Sümerlilerin ekonomik yaşamı hakkında neler söylenebilir? Sümerlerin ekonomik yapılarının gelişmesi yazıyı ilk kullanan uygarlık olmasıdır.

uruk vazosu

Sümerler tarihte ilk yazıyı bularak tarih devirlerini başlatmışlardır (MÖ 3200). Bilgilerin yazıya geçirilmesi ile kuşaktan kuşağa aktarılması sağlanmıştır. Yazının bulunması, insanlığın ve ekonomik yapının gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Sümerlerin tekerleği icat ettikleri, tarlaları sabanlarla sürdükleri bilinmektedir.

Sulama kanalları ve barajlar yaparak sulamalı tarım yapmışlardır. Tahıllar ve baklagiller en çok yetiştirdikleri ürünlerdendir. Gelişmiş bir yapı tekniğini kullanan Sümerler, evlerini toprak, kil ve tuğlalardan yapmışlardır.

Sümerler bilimde de çok ileri gitmişlerdir. Sümerler dört işlemi kullanmışlar bir dairenin iç açılarının 360 derece olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca Ziggurat denen üst üste katlar şeklinde kurulmuş tapınakları vardır. Rahiplerin gökyüzünü incelemeleri ile Sümerlerde astronomi alanında önemli gelişmeler ortaya çıkmıştır. Ay yılı esasına dayalı ilk takvimi bulmuşlardır. Zigguratların alt katları tahıl ambarı olarak kullanılmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.