Tasavvufta Çile Ne Demektir? Nasıl Çekilir?

Tasavvufta Çile Ne Demektir? Farsça Kırk anlamına gelen Cihl kelimesinden gelir. Tarikatlarda, dervişlerin nefislerine hakimiyetlerini sağlamak için geçirilmesi zorunlu olan dönemdir. Dervişler belli bir süre çilehanelerde disiplinli bir hayata girerler. Bu süre genellikle kırk gündür. Dervişler, çile sırasında gıdayı en aza indirirler, uyumazlar ve hiç konuşmazlar. Bu bir anlamda ibadet sayılır, nefsin eğitilmesi ibadeti. Derviş bu dönemde dua eder, ibadet yapar, günlerini zikir ve tefekkürle geçirir.

Çile, sıkı bir perhiz, sıkı bir nefs sınavıdır. Herkes başaramaz. Çok kere çilenin süresini şeyh efendi tesbit eder, müridin durumuna göre süreyi uzatır veya kısaltır. Mevleviye tarikatında çile daha uzun sürer (Binbir gün). Ancak bu süre kırk günlük çilede olduğu gibi tenha veya karanlık bir yerde yalnızlık içinde geçmez.

Çile, Mevlevi dergahındaki çeşitli hizmetlerin yerine getirilmesi şeklinde geçer. Fakat bu hizmetlerin içinde tuvalet temizlemek, yerleri silip süpürmek, mutfakta yardımcılık yapmak da vardır.

Çile çıkarmak için özel olarak inşa edilen yerlerin tarikattaki isimleri Çilehane veya Halvethane’dir. Çileye soyunan dervişe çilenişin, çilesini tamamlayana çilekeş, çilesini yarım bırakana da çileşiken denir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.