İbadet ne demektir? Açıklayınız

İbadet ne demektir? Açıklayınız  İbadet; Allah’a kulluk etmek, saygı ve bağlılık göstermek, buyruklarını yerine getirmek, onun rızasını kazanmak amacıyla niyet ederek belirli zamanlarda ve şekillerde yapılan her türlü iş ve davranışlardır.

Yüce Allah, insanı akıl ve irade sahibi bir varlık olarak yaratmıştır. İnsanın sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için ona pek çok nimet vermiştir. Canlı ve cansız tüm varlıkları insanın yararına sunmuştur. Bizler ona, yarattığı nimetlerden dolayı teşekkür etme ihtiyacı duyarız. Bunun için de Yüce Allah’ın emrettiği ibadetleri yerine getiririz.

Dinimizde yerine getirilmesi istenilen çeşitli ibadetler vardır. Namaz, oruç, hac, zekât bunlardan başlıcalarıdır. İslam dini, insanlardan günde beş vakit namaz kılmalarını, ramazanda bir ay oruç tutmalarını istemektedir. Ayrıca şartları uygun olanların hacca gitmelerini, zengin Müslümanların mallarının belli bir bölümünü yoksullara vermelerini emretmektedir.

İslam’da ibadetler yalnızca namaz, oruç, hac, zekat vb. yükümlülüklerle sınırlı değildir. Dinimizde, kişinin Allah’ın rızasını gözeterek kendisine ve topluma yararlı olmak için yaptığı her güzel iş ve davranış, ibadet olarak kabul edilir. Anne ve babaya saygılı olmak, dürüst çalışmak, ihtiyacı olanlara yardım etmek, okumak, öğrenmek ve başkalarına faydalı olmak da birer ibadettir.

İbadetler, öncelikle Allah’ın emri olduğu için yapılır. Namaz, oruç, hac, zekât, İslam’da emredilen belli başlı ibadetlerdir. Kur’an’da, ibadeti ve kulluk etmeyi buyuran pek çok ayet bulunur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.