Temel ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda hangi sorunlarla karşılaşılabilir?

Toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda hangi sorunlarla karşılaşılabilir? Neden? Bu temel ihtiyaçlar, bir toplumun huzur ve refah içinde yaşayabilmesi için devletin mutlaka karşılaması gereken faaliyetlerdir.

İç ve dış güvenliğini sağlanamamış bir toplumlarda, maalesef günümüzde Ortadoğu ülkelerinde gördüğümüz, sosyal problemler, kaos, anarşi, iç karışıklık görülebilmekte, bu durum temel ihtiyaçları sağlanamamış ülkelerde toplumlarda görülen sorunlardır.

Toplumlarda adalet duygusu tatmin edilmesi gerekir, adalet sağlanamamış toplumlarda, insanlar kendi adaletlerini kendi oluşturmaya kalkar. Herkes silahlanır, toplumda kan davaları, cinayetler artar. Herkes kendi adaletini sağlama peşine düşünce, kaos ve karışıklık doğar.

Eğitim ve sağlık hizmetleri, karşılanmamış toplumlar, kültürel ve ekonomik olarak kalkınmasını ve gelişmesini tamamlayamazlar. Arap ülkeleri petrol zengini olmalarına rağmen, eğitim, Ar-ge ve üretim ve sanayi gelişememiş, parası olan petrolü sömürülen söz hakkı olmayan ülkeler durumundadırlar. Ülkelerin petrol üretim miktarlarına bile gelişmiş ülkeler karar vermektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.