Toplumun temel ihtiyaçlarından en az üç tanesini belirleyiniz.

Toplumun temel ihtiyaçlarından en az üç tanesini belirleyiniz. Bu ihtiyaçların kimler tarafından karşılandığını söyleyiniz.

toplumun temel ihtiyaçları

Toplumun en temel ihtiyacı konusunda bu çalışmaya değinmiştik. Bu konu başlığında, toplumun temel ihtiyaçlarından üç tanesine değinelim.

Güvenlik

Toplumun en temel ihtiyacı, güvenliktir. Güvenlik ihtiyacı devlet tarafından, polis, jandarma ve Türk ordusu tarafından karşılanmaktadır. Polis şehir içi iç güveliği, jandarma kırsal bölge iç güveliği, Türk ordusu dış güvenliği sağlamaktadır. Toplumun güvenlik ihtiyacının giderilerek, evlerinde huzur ve sukunet içinde oturmakta, sokakta huzur içinde gezmekte veya işine, okuluna gitmekte, işinde ve ticaretinde özgürce, herhangi bir güvenlik tehdidine maruz kalmadan çalışmaktadır.

Adalet

Toplumun, bireyler, birey ve devlet veya kurumlar arasındaki ihtilaf ve tartışmalı konularda, çözüme ulaştırarak, toplumda kanun dışı, insanların, diğer insanların canına veya malına karşı işledikleri suçları tespit ve cezalandırma yaparak, toplumun adalet duygusunu tatmin eder. Yoksa toplumda, kargaşa, kaos ve anarşi doğar.

Eğitim

Toplum temel eğitim ihtiyacının ücretsiz olarak karşılanması gerekmektedir. Devletlerin, ekonomik olarak kalkınması ve gelişebilmesi için iyi eğitim alarak nitelikli insanlar olması gerekmektedir. Bu şekilde ülke içinde barış sağlanabilmektedir. Eğitimsiz insalar bilimden uzak dogmatik düşünerek, belli bazı saplantıların peşinde gidebilir. Toplum ve çevre için faydalı olmayan davranışlar sergileyebilirler. Eğitimsiz toplumda, araştırma ve geliştirme gelişemeyeceğinden, ülke de kalkınamaz ve refah seviyesi artamaz.

Bunlardan başka sağlık, konut gibi ihtiyaçlar da vardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.