Teyemmüm kamet rüku ve cemaat sözcüklerinin anlamlarını sözlükten araştırınız.

Teyemmüm kamet rüku ve cemaat sözcüklerinin anlamlarını sözlükten araştırınız.

Teyemmüm Nedir?

Sözlükte “kastetmek, niyet etmek” anlamlarına denir. Teyemmüm, suyun olmaması, yada kullanılamayacak zorunlu durumlarda, boy abdesti ve namaz abdesti alınamayacağı için onun yerine geçen fiziksel bir ibadete hazırlık şeklidir.

Teyemmüm nasıl olur; ellerinin içiyle toprak ve benzeri bir şeye vurup yüzün yıkar gibi bir defa sürerek sıvazlamak, o cisme tekrar vurup, sağ eliyle de sol kolunu, sol eliyle sağ kolunu dirsekler de dahil olmak üzere birer defa sıvazlamak ve bunları abdest niyetiyle yapmaktır.

Kamet nedir?

Kamet sözlükte Boy, endam, ayağa kalkmak, düzgün ve itidal üzere olmak, durmak, gibi anlamlara gelir. Kamet, dini bir kavram olarak anlamı, farz namazlardan önce, okunan ve ezana benzeyen,  ezandan farkı”hayya ale’l-felah”tansonra, “kad kameti’s-salat” demektir.

Rüku nedir?

Öne doğru eğilme, elleri dizlere dayayıp öne doğru eğilme demektir. Namazın farz rüknünden bir tanesidir. Rükuda, belli sayıda 3-5-7 ve daha fazlası olabilir (Sübhâne rabbiyel-azîm) denir. Bacaklar ve kollar dik olur. Sırt ve baş düz tutulur.

Cemaat Nedir?

Kelime anlamı topluluk demektir. Dini terim olarak ibadet etmek gayesi ile bir araya gelen insanlar topluluğuna denir. Türkçe’de ayrıca tasavvuf ve benzeri belli bir görüş ve inanca sahip gruplar için de söylenir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.