Toplumdaki dayanışma ve iş birliğinin ihtiyaçları karşılamadaki önemi…

Toplumdaki dayanışma ve iş birliğinin ihtiyaçları karşılamadaki önemini tartışınız. Bununla ilgili kanıtları defterinize yazınız. Toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılayan birçok kurum vardır. Bu kurumlar ülkenin genelinde teşkilatlanmıştır. Bunların her biri, bağlı olduğu bakanlığa ait görevlerden birini ya da birkaçını yerine getirir. Görevlerin yerine getirilmesi ve vatandaşlara daha iyi hizmet verilebilmesi için kurumlarda iş bölümü yapılır.

İş birliği içinde yaşamak  ve ortak çıkarları gerçekleştirmek amacıyla oluşturulan toplumun da temel ihtiyaçları vardır. Toplumun sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için bu ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.

toplum ihtiyacını karşılayan kurumlar

Güvenlik, toplumun temel ihtiyaçlarından biridir. Toplumun huzurlu ve düzenli yaşamını sürdürmesi için güvenliğinin sağlanması gerekir. Toplumun güvenlik ihtiyacını, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki polis teşkilatı ile Jandarma Genel Komutanlığına bağlı jandarma teşkilatı karşılar. Polis, şehir merkezlerinde; jandarma ise kırsal yerlerde toplumun güvenliğini sağlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.