Türkler niçin Müslümanlığı seçmiş olabilirler?

10.yy’dan itibaren büyük topluluklar halinde Müslüman olmuşlardır. Bunun sebebi Türklerin inançları ile İslamiyet arasında büyük benzerliklerin olmasıdır. Türkler daha önce de çeşitli dinleri kabul etmiş fakat bu dinleri daha çok idareciler kabul etmiş halk tarafından kabul edilmemiştir. İslam dışında başka dinleri kabul eden Türkler benliklerini kaybetmişlerdir. Türklerin milli yapılarına İslam uygun olduğu için Türkler kitleler halinde İslamı seçmişlerdir.

Sebepleri

– İslamiyet bir hoşgörü diniydi. Türklerde de inanç özgürlüğü ve hoşgörüsü vardı.
– Eski Türk dini inançları ile İslam Dini inançları arasında, (tek tanrı, ahiret, hac, kurban) olan benzerlikler.
– Türk toplum düzeni ile İslam’ın emrettiği toplum düzeninde çok yakın benzerliklerin olması, Aile, namus ve temizliğe Türklerin önem verdiği gibi İslam dininin de önem vermesi.
– Türklerde Cihan hakimiyeti düşüncesi olması ve bunun için mücadele etmeleri, İslam dini cihat ve gaza anlayışı ile Türklerin bu düşüncelerini kuvvetlendirmişelerdir.
– Türk toplumu sınıfsızdır. İslam da toplum da sınıf ayrımı yapılmamakta, sınıfsız bir toplum emretmektedir.
– Çin’le mücadele sonunda Abbasiler ile Türkler arasında yakınlaşma doğmuş. Bu askeri birlik İslam dinini Türkler arasında yayılmasını hızlandırmıştır.
– Türklerin ekonomik, askeri, sosyal, ahlak kurallarına ve düzenine çok yakın olan İslam dini Türklerin bu dini seçmelerinde etken olmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.