Twitter Vine ile Facebook İnstagram Video Karşılaştırması Hangisi daha iyi

Twitter Vine ile Facebook İnstagram Video Karşılaştırması Hangisi daha iyi, Twitter Vine uygulaması ile sosyal medyaya video kazandırdı ardından Facebook’ta instagram video uygulaması ile sosyal medya kısa videoya katıldı ve instagram 1 günde 5.000.000 video gibi rekor video seviyesine çıktı. Acaba hangisini kullansak birbirinden ayrılan özellikleri nelerdir? Bu sorulara cevap arayacağız bu yazımızda.

instagramvevinekarlatrmas.jpg

Twitter’ın 2013 yılı başında ortaya çıkardığı Vine uygulaması ile sosyal medyadaki görsel paylaşımlara yeni bir nefes kazandırmıştı. Twitter kullanıcılarını video paylaşımını özendiren Vine’ın yakaladığı trend en büyük rakipi Facebook’u Vine benzeri bir uygulama geliştirmeye itti. Geçtiğimiz yıl instagramı alan Facebook’un eli zaten güçlüydü. İnstagram’a 15 saniyelik videolar ekleme özeeliği ekleyen facebook vakit kaybetmeden Vine karşısına geçti. Şimdi bu iki uygulama arasındaki farklara bakalım.

vinevideozellikleri_thumb.jpg

Video uzunluğu: Twitter Vine’de 6 saniye olan video uzunluğu, Instagram’da 15 saniyedir. İnstagram kullanıcıları daha uzun videolar yükleyebiliyor. Bu özellik twitter doğasını da uygun aslından twitlerde 160 karakterle sınırlı bu çıkış özelliğini koruyan firma bunu da değiştirmeye hiç yanaşmamıştı.

Filtreler: Instagram kullanıcılarının fotoğraflardan çok yakından bildiği filtreler ve görüntüyü geliştirme özelliği aynen videolarda da var. Vine ‘da ise herhangi bir filtre özelliği yok yüklenen videolar geliştirilemiyor.

Son klibi silme/ düzenleme: Her iki serviste de bir seferde bir den çok klip kaydetme özelliği var. Vine’da kullanıcılar son klibi silemezken, instagramda ise son klip silinebilmektedir.

Sabitleme: Instagram’da sinema modu isimli bir özellik var. Bu sayede çekilen videodan pürüzler ve sallantılar girelebilmektedir. Vine’da ise böyle bir özellik ve destek bulunmamaktadır.

Ön kamera: Ön kamera her iki serviste de kullanılabilmektedir.

Kapak fotoğrafı: Kapak fotoğrafı seçme özelliği herk iki uygulamada da farklılık gösteriyor. Kayıt ve filtreleme işleminin ardından Instagram kullanıcıları  kapak fotoğrafını seçebiliyor. Vine’da seçilemiyor. Videoların ilk karesi otomatik olarak kapak fotoğrafı oluyor.

Film Rulosu’na kaydet: Hem İnstagram video hem de Vine videoda çekilen videolar film rulasına kayıt edilebiliyor.

Otomatik yürütme: Otamatik yürütme özelliği ortak özellik her iki servistede mevcut. Tek fark instagram videoyı oynatmadan önce 2 saniye bekliyor. Vine videoada hiç beklme yok hemen geçiş sağlanıyor. Ve videoyu oyantıyor

Döngüleme: Vine videoları sürekli bir döngülemesi sebebiyle sanki gif animasyonuna bakıyormuşsun hissi uyandırıyor. İnstagram’da ise sürekli döngü yok videoyu tekrar oynatmak için ekrana dokunmak gerekli.

Ses kısma: Vine video da ses kısmak için telefona dokunmak yeterli instagram video da ise sesi ancak telefondan kısalabiliyor.

instagramvideozellikleri_thumb.jpg

Paylaşım: Paylaşımları da benzer Vine videoları Facebook ve Twitter üzerinden paylaşılabilirken, Instagram videoları Facebook, Tumblr, Flickr, Twitter,  Foursquare ve e-posta üzerinden çok kolay bir şekilde paylaşılabiliyor.

Yerleştirme: Diğer sitelre yerleştirme ise vine uygulamasında Vine videoları vine.com adresi üzerinden yerleştirilebiliyor. Instagram video da böyle bir hizmet bulunmaktadır.

Konum etiketleme: Bu özellik her iki serviste de aynı benzer şekildedir.

Fotoğraf Haritası: Instagram’da fotoğraflarda olan özellik fotoğraf haritasını videolar için aynen geliştirdi. Vine’da ise böyle bir özellik şuan için bulunmamaktadır.

Platformlar: Hem vine, Hem de instagram ios ve android uygulamaları mevcut.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest