Ülkeler arasında özellikle çeşitli ticari ürünlerin alışverişi neden yapılır?

Ülkeler arasında özellikle çeşitli ticari ürünlerin alışverişi neden yapılır? Açıklayınız. İnsanlar arasında olduğu gibi ülkeler arasında da ekonomik ilişkiler vardır. Ülkeler bu ilişkilerini kaynaklarına ve ihtiyaçlarına göre belirlemektedir. Ülkelerin, ihtiyacından fazla ürettiği ürünleri başka ülkelere satmasına ihracat (dış satım), mevcut kaynakları ile karşılayamadığı ihtiyaçlarını başka ülkelerden satın almasına ithalat (dış alım) denir.

ülkeler arası ticaret

Ülkemizde üretilen malların ihtiyaç fazlasını başka ülkelere satıp başka ülkelerde ve ihtiyacımız olan üretilen malları satın almaktayız. Birçok ürünü ithal ettiğimiz gibi ihraç da etmekteyiz.

İnsanların yaşamaları için gıda, barınma, korunma gibi birçok ihtiyacı vardır. Devletler toprakları üzerinde yaşayan insanların ihtiyaçlarını gidermek zorundadır. İnsanların bu ihtiyaçlarını gidermek için devletler kendi ülkeleri içindeki kaynakları kullanırlar. Ancak ihtiyaçları için gerekli bütün kaynaklar bir devletin elinde olmayabilir. Bu durum bütün dünya devletleri için geçerlidir. İhtiyaç ve kaynak ilişkisi devletler arasında ekonomik alanda (tarım, sanayi, maden vb.) birtakım alışverişlerin yapılması sonucunu doğurmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Kim yazdıysa Allah razı olsun gerçekten çok teşşekürler Allah sizi sevdiklerinize kavuşturup onlara bağışlasın ne dileyosanız gerçek olsun Allah tuttugunuzu altın etsin
    Âmin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.