Ülkemizin ekonomik gelişimine katkı sağladığını düşündüğünüz başlıca kaynaklarımız nelerdir?

Ülkemizin ekonomik gelişimine katkı sağladığını düşündüğünüz başlıca kaynaklarımız nelerdir? Ülkemizin jeopolitik yeri ülkemizi önemli hale getirmekte gelişimine katkı sağlamaktadır.

Türkiye’nin iklimi, orta kuşakta bulunmasından dolayı tarım ve hayvancılığa çok elverişlidir. Ülkemizin hemen her bölgesinde hayvancılık yapılabilmekte, özellikle güney kesim yaş sebze ve meyve üretiminde önemli bir yere sahiptir.

Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olması, turizm olanaklarımızı arttırmıştır. Turistik tesislerin çoğalması ile birlikte, turizm önemli bir gelir kalemlerinden biri haline gelmiştir.

 

Ülkemizin ekonomisine bir katkı sağlayan şeyde madenlerdir. Türkiye de madenler çok çıkartılır rezervler fazladır. Çıkarılan madenler direk hammadde olarak veya işlenilip de satılabilir. Türkiye de çeşit, çeşit madenler vardır. Bunlar birçok sanayide kullanılır. Bu madenler tekstil, giyim, yiyecek-içecek, yakıt sanayilerinde kullanılabilir tabi bunlar bazılarıdır. Ama bazı madenlerimizi doğru kullanmamaktayız. Bu madenlerimizi işleme şansımız varken bu madenleri dış ülkelere hammadde olarak satıyoruz bu işte bundan dolayı pek fazla kâr edemiyoruz.

Sanayi sektörü henüz yeni, yeni sanayileşmeye başlamış bir ülke için büyük öneme sahiptir. Esasen Cumhuriyetin ilanından sonra sanayileşme adına önemli adımlar atılsa da 1970’li yıllar Türkiye’nin sanayileşmede tam manasıyla ilerlemeye başlamasını sağlamıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.