Baca ve egzoz gazlarında bulunan ve asit yağmurlarına neden olan maddeler hangileridir?

Baca ve egzoz gazlarında bulunan ve asit yağmurlarına neden olan maddeler hangileridir? Araçların egzozlarından ve fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar atmosferin kirlenmesine neden olur.

Kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtların hızla tüketilmesi hava, su ve toprakta kirlenmeye neden olmaktadır. Fosil yakıt tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan zararlı maddeler, sadece yakın çevreyi kirletmekle kalmamakta, atmosfere karışıp hava akımının etkisiyle uzak bölgelere taşınmaktadır. Sonuç olarak kirlenme, iklim değişikliklerine neden olmakta ve canlı yaşamını tehdit etmektedir.

egzoz gazı

Fosil yakıtların yanması sırasında oluşan gazlardan biri olan karbonmonoksit, oksijenden daha hızlı bir şekilde kandaki hemoglobine tutunarak vücuttaki oksijeni etkisiz hale getirmekte, baş ağrısı ve benzeri rahatsızlıklara yol açmaktadır. Fosil yakıtların yanması sırasında açığa çıkan kükürtdioksit havadaki su ile birleşerek asit yağmurlarına neden olmaktadır. Asit yağmurları bitki örtüsüne zarar vermekte, insanlarda ve
hayvanlarda önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.