4.5. Etkinlik Sektörler Cevapları

Aşağıdaki ülkemize ait grafikleri inceleyiniz. Soruları grafiklere göre cevaplayınız.

Türkiye Gelirleri sektörel dağılımı

1. İlk grafikte, sektörlerin dağılımındaki en büyük pay hangi sektöre aittir? Bunun nedeni sizce neler olabilir?

İlk Grafikte en büyük pay tarım sektörüne aittir. Ülkemizde nüfusun çoğunluğu halen tarım sektöründe istihdam olmaktadır. Tarımdan sanayi ve hizmet sektörlerine geçiş olmaktadır.

2. İkinci grafikte, ülke gelirlerinde en büyük pay hangi sektöre aittir? Sizce nedeni ne olabilir?

İkinci grafikte ülke gelirlerinden en büyük payı hizmet sektörü olmaktadır. Bunun sebebi hizmet sektörü karlılığı yüksek bir sektördür. Gelirleri de yüksek olmaktadır. 

3. İlk grafikte, payı en düşük olan sektörün ülke gelirindeki payı diğerlerine göre daha yüksektir. Bunun nedeni sizce ne olabilir?

Hizmet sektörünün ülke içindeki payı en küçük olmasına rağmen ülke gelirleri içerisindeki payı en yüksektir. Bunun sebebi hizmet sektöründe karlılığın ve gelirin çok yüksek olmasıdır.

4. Tarım sektörünün ülke gelirleri içindeki payını artırabilmek için neler yapılabileceği konusunda sizin önerileriniz nelerdir?

Tarım sektörü ülke içinde en büyük paya sahip olmasına rağmen ülke gelirleri içerisinde en düşük paya sahiptir. Bu durumun düzeltilmesi için, tarımda makinalaşmaya gidilmeli, sulu tarım yapılmalı, tohum ıslahı gerçekleştirilmeli ve toprak reformu yapılmalıdır. Tarımı yapan çiftçilerin toprakları ve sermayeleri çok küçük ve parçalıdır. Verimlilik çok düşüktür.

6. sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı 64. Sayfa etkinliğinin sorularının cevaplarıdır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.