4.7. Etkinlik Üretim Yapıyoruz Cevapları

Aşağıdaki metni okuyunuz. Soruları metne göre cevaplayınız.

Balcı Dursun’un Oğlu Japonya’ya Bal Satıyor

Geçmişte Türkiye’nin doğu illeri ballarıyla ünlü olsa da günümüzde bu balı yeniden üretmek Karadenizli girişimcilere nasip oldu. Türkiye’nin arıcılık-balcılık sektöründe ‘Ordu modeli’ denilen bir modelin de yaratıcısı olan Karadenizli balcılardan Dursun Yılmaz’ın açtığı yolda ilerleyen oğlu Hamdi Yılmaz, Japonya’dan 2 milyon dolarlık bal siparişi aldı. Hamdi Yılmaz, babasının hikâyesiyle başlıyor konuşmaya ve şöyle anlatıyor:

“Babam, devletin başlattığı bir projeyle işe başlamış. 1954 yılında hükûmet, ABD’li uzmanları getirmiş ve Türkiye’de arıcılığı-balcılığı geliştirmek için uğraşmış. Samsun’da bir kurs açılmış ve babam da bu kursa katılmış. ABD’lilerin anlattığı fennî kovan ölçülerine göre köyünde kovanlar yapmış. Kara kovandaki arılarını bu kovanlara taşımış. Yakın bir yaylaya arılarını götürüp üretimini arttırmış”

Arılarla Kars’a Göç

Dursun Yılmaz’a bir arkadaşı: “Bal en iyi Kars’ta olur. Orada her türlü çiçek var.” demiş. Bunun üzerine Dursun Yılmaz 1960’ta Kars’a gitmiş ve köylülere: “Ben buraya arılarımı getireceğim, yer verir misiniz?” demiş. Köylüler de “Buyur getir!” diye karşılamışlar onu. Bunun üzerine Dursun Yılmaz Kars’taki Mezra köyüne taşınmış. Kısa sürede çok yüksek miktarda bal elde etmiş. Bu arada Kars’ın Mezra köyünde herkes Dursun Yılmaz’dan arıcılığı öğrenmiş ve arıcı olmuş.

Herkes Balcı Oldu

“Babam bir süre sonra Kars’taki köyden yer satın alır. Almanya furyası başlayınca daha çok arazi alır ve arıları için gezmeye de devam eder. Mersin’e kadar arılarını sürekli gezdirerek bal elde eder. Yıllar sonra bir kamyon satın alarak köyüne gidince bu defa da Ordu’daki köylüler bu işin iyi para bıraktığına inanırlar. Şimdi bizim köylülerin de neredeyse tamamı, bu işle uğraşıyor. Bir de gezici arıcılık yaptıkları için ‘Ordu Modeli’ denilen özel bir modelin de sahibi oldular.”

Hamdi Yılmaz, kendisinin 1985’ten itibaren baba mesleğini daha profesyonel bir iş hâline getirmek için çaba harcadığını ve ilk olarak İstanbul’da yola çıktığını, balı işleyecek, ambalajlayacak alt yapıyı kurduklarını anlatıyor.
Batman Sason’da GAP Bölge idaresi ile bir proje yaparak o bölgede de üretimde bulunduklarını söylüyor. Hamdi Yılmaz, Doğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınması için arıcılığın önemine dikkat çekiyor.

14 Bin Arıcıyla Bal Yapıp ihraç Ediyor Hamdi Yılmaz, entegre bir yapıda ana arı, arılı kovan üretimi, bal, arı ürünleri işleme, arıcılık malzemeleri ve pazarlama işleriyle uğraşıyor. Şirketin şu an 14.000 üreticisi var. Üniversitelerin yardımıyla yeni arıcılar oluşturmak için Anadolu’da eğitim programları açıyor. Geçen yıl 700.000 dolarlık ihracat yapan şirket, bu yıl Japonya’dan 2 milyon dolarlık sipariş aldı.
Kaynak: Sadi ÖZDEMİR Anadolu’da Zoru Başaran Cesur Girişimciler, S. 170-173.

1. Metinde aşağıdakilerin dışında anlamını bilmediğiniz kelimeler varsa sözlükten onları da bulunuz.

Fenni nedir?: Fenle ilgili olan. Tekniğe uygun biçimde, bilimsel yöntemlerle yapılan iş. Gereken usulüne göre iş gören anlamına gelir.

Furya Nedir?: Bir şeyin bir olayın olağandan çok fazla olma durumuna denirfurya

Ciro Nedir? Bir dükkanın, bir şirketin yada bir faaliyetin, bir gün, bir ay veya bir yıl boyunca alış ve satış tutarlarının genel toplamına denir.

2. Dursun, arılarını neden Kars’a götürmüş?

Karsta her türlü çiçeğin olduğunu orada çok iyi arıcılık yapılabildiğini duyduğu için arılarını karsa götürmüştür.

3. Daha sonra arılarıyla pek çok şehir gezmesinin nedeni ne olabilir?

Gezici arıcılık yapıyor. Çiçeklerin en bol olduğu zamanlarda o şehirlere gidiyor o çiçeklerden arılarını faydalandırılıyor.

4. Arıcılık yapmak için neler gereklidir?

Fenni ölçülere göre kovan yapmalı, ve çiçeklerin bol olduğu yerlere bu kovanları taşımalı.

5. Ordulular, Dursun hakkında ne düşünmüşler?

Ordulular Dursun için bu işten çok para kazanıyor, diye düşünmüşler. Herkes bu modele göre arıcılık yapmaya başlamış ve bu modele de ordu modeli denmiş.

6. Hamdi Yılmaz, neden baba mesleğini devam ettirmiş?

Baba mesleği arıcılığı daha profesyonel bir iş haline getirmek için devam ettiriyor. Balı işleyecek ve ambalajlayacak tesis kuruyor.

7. Arıcılık yapmak için ne tür bir coğrafi özellik gerekmektedir?

Arıcılık yapmak için yeşilliğin ve çiçeğin bol olması gerekir. Uzun dönem çiçeklerin olduğu yerlerde çok kolay yapılabilir.

8. Hamdi Yılmaz, ne tür yatırım ve pazarlama projeleri tasarlamış ve uygulamıştır?

Babasından öğrendiği arıcılığı geliştirmiş, üretimi ile değilde üreticilerden topladığı balları işleyip ve ambalajlayarak, pazarlamış ve yurtdışına ihracatını yapmıştır.

9. Balcı Dursun’un yatırım yaptığı alan hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok doğru bir karar vermiş doğru alana yatırım yapmıştır. Kursu gitmiş eğitim aşamasını tamamlayarak fenni kovanlara geçmiş. Bilimsel yollarla bal üretimini seçmiştir. Çiçeklerin çok olduğunu bal üretiminden daha fazla verim alacağını düşünerek, arılarını Kars’a taşımıştır.

10. Siz bu alanda çalışmak isteseydiniz neler yapardınız?

İlk önce bu konuda kendimi geliştirmek ve işi öğrenmek için, eğitim olanaklarını araştırır. Kursa gider bu alanda yazılmış kitapları alırdım. Daha sonra aldığım eğitim doğrultusunda, bu iş için uygun yer seçer ve üretime başlardım.

6. sınıf, imyay yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 66-67 sayfalardaki etkinlik sorularına yardımcı olması için hazırlanmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Çok teşekkürler. Gerçekten çok işime yaradı. Siz olmasanız napardım bilmiyorum.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.