4. Etkinlik: Elementlerin Kullanım Alanı Poster Hazırlayalım

4. Etkinlik: Elementlerin Kullanım Alanı Poster Hazırlayalım 7. sınıf fen ve teknoloji dersi çalışma kitabı 74. sayfa

Çevrenizde sıkça karşılaştığınız bir elementi seçiniz. Bu elementin günlük hayatın hangi alanlarında kullanıldığını açıklayan bir poster hazırlayınız. Posterinizi sınıf panosunda sergileyiniz

Elementlerin kullanım alanları

 

Yukarıdaki resimde elementlerin kullanım alanları ile ilgili bir genel görsel verdik. Buradan ben Alüminyum elementi ile ilgili bir poster düzenleyeceğim. Siz buradan başka bir element belirleyip, buradan kullanım alanları bilgisinden yola çıkarak başka bir çalışma da yapabilirsiniz.

Alüminyum Elementi Posteri

aluminyum elementi

Periyodik cetvelde simgesi AL olan beyaz renki metal bir elementtir. Alüminyum yer kabuğunun %15 ini bileşikler şeklinde meydana getirir.

aluminyum korkuluk

Doğada feldispat, mika ve kaolen biçimindedir. Alüminyum doğal bileşikleri çoğunlukla kriyolit (Na3AlF6) ve boksit şeklindedir. Zonguldak ve Toroslar Alüminyum bakımından zengindir.

alüminyum tabak

Alüminyum elementinin kullanım alanı oldukça yaygındır. Yapı dekorasyon ve mutfak malzemeleri yapımında çok sık kullanılır.

alüminyum cephe

Alüminyum elementi ile bakır ve mahnezyum elementlerinin oluşturduğu alaşımlar hafif ve dayanıklı olmaktadır. Oluşturulan bu alaşımlar, uçal ve havacılık sektöründe, sert ve hafif metal iktiyacı duyulan yerlerde kullanılmaktadır.

Aluminyum tepsi

Üstteki fotoğraftaki gibi mutfak tepsilerinde kullanıldığı gibi teleskop aynalarında da kullanılmaktadır. Hafif yapısı nedeniyle elektrik iletim hatlarında da kullanımı yaygındır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.