Yer altı sularının kullanım alanları (poster sunusu için)

Yer altı sularının kullanım alanlarını İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı görsel malzemelerle destekleyerek bir poster sunusu olarak sınıf arkadaşlarınıza sununuz.

Yeraltı suları Nedir?

Yağmur ile toprağa düşen suyun, yer altına sızarak orada birikmesi sonucu oluşan sulara yer altı suyu denir.

yeraltı suları
Yer altı sularının kullanım alanları

1- Kaynak suyu olarak kullanım: Suyun yer yüzüne kendiliğinden çıktığı sulara denir. Şişe su dediğimiz, ambalajlanmış su genellikle kaynak suyudur. Kaynak sularını çeşitli şekillerde ambalajlayarak veya evlere taşıyarak içme suyu olarak kullanırız. Akarsuların çoğunlukla başlangıç noktaları ve beslenmeleri, kaynak suları ve yağmur suları ile olur.

yeraltı sularını çıkartma

2- Artezyen suyu olarak kullanım: Suyun sondaj aletleri ile yeryüzüne çıkartılmasına artezyen denir. Tarım alanlarını sulamada, kaynak suyu olmayan yerlerde evlerde de kullanılabilir. Yerleşim yerlerine ve yüzeye yakın yerlerdeki sular içme suyu olarak kullanılmaz.

3- Termal kaynak suyu olarak kullanım: Kaynak suları sıcak olarak yeryüzüne çıkıyorsa termal kaynak denir. Fay kaynakları da denir. Çok derinden geldikleri için bu su sıcaktır. Termal kaynaklar, kaplıcalarda, ev ısıtmalarında ve jeotermal enerji için kullanılır. Termal kaynak kaplıcalar önemli turizm bölgeleri olabilmektedir. Jeotermal enerji santralinde elektrik üretilmektedir.

Termal kaynaklardan çıkan suyun ısınma olarak kullanılır ki bu şekilde kullanım temiz çevre açısından çok önemlidir.

jeotermal enerji ile elektrik üretimi

 

4- Maden Suyu olarak kullanım: Yer altından çıkan su içinde minareller çözülü halde ise bu sulara maden suyu denir. Maden suları şişelenerek doğal hazlı içecek olarak kullanılır.

Bu konu 5. sınıf fen bilimleri 7. ünite 178. sayfa Araştıralım – Sunalım çalışmasına yardımcı olması için hazırlanmıştır. Hata veya eklemelerinizi aşağıda yorumlar bölümünden bildirerek konuya katkıda bulunabilirsiniz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Ne güzel umarım faydasını görmüşsünüzdür. Konuyu anlamışsanız ne mutlu bana…

 1. arkadaşlar o kadar güzel bir siteki herkese tavsiye ederim.Bu site sayesinde öğretmenimin gözüne girdim…. 🙂 🙂 🙂 🙂

 2. aynen çok saolun öğretmen çok beğendi projemi ve bana 5 yıldız verdi ooooooooooooooolllllllleeeeeeeeeyyyyyyyyyy !!!!!!!!!!!! artık bu siteyi kullanacağım.

 3. Cok iyi bir ödev beğendim umarım öğretmenimde beğenir tam aradığım gibi teşekkrler :))

 4. bizim hoca artı eksi veriyor.yapmayanlara eksi koyuyor ve sözlü notu kırıyor. o yüzden ödevlerimi hep burdan yapıyorum.. 🙂 😉 <3

 5. EN İYİ BİLGİ SİTELERİNDEN KEEEESSSİİİİİNNNNNLLLİİİKKKKKLLLLEEEE TAVSİYE EDERİM

 6. Bilmediğim bir ödev yerine bunu yapıyorum ve öğretmenim 100 verdi thank youuu
  Kusura Bakmayın turkçem zayıftır 😀

 7. bedavaya sözlüm 100 geldi huhu hem eğlencceli hem kolay hemde yüz aldık valla öneririm valla TAMMMM 100 NOTLUK İÇİN BİR SİTE HUHU

 8. çok güzel yazmışsınız bütün ödevlerimi buradan yapıyorum sizin sayenizde tüm ödevlerim çok güzel oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.