Abeyi Nedir?

Abeyi Nedir? (isim Latince abbatia; Fransızca abbave). Bir başrahip (abe) veya bir başrahibe (abes) tarafından yönetilen manastır. Bir manastırın binaları.

Abeyi kilise kanunlarına göre kurulan ve bir başrahip veya başrahibece yönetilen rahipler veya rahibeler topluluğudur. Zaman zaman bu bağımsızlık zedelenmiş olsa bile, abeyiler genellikle bağımsız kurumlar olarak yaşamıştır. Bugünkü kilise kanunu ise bu kurumların bir birlik halinde bulunmalarını öngörüyor. Eski benedikten abeyisi, yerleştiği araziyi her zaman kendi işletir, elde ettiği ürünlerle aşağı yukarı kapalı bir ekonomi halinde yaşardı. Buna karşılık çevrelerinde, rahiplik ile ilgisi bulunmayan, ama geçimlerini bu manastırlardan sağlayan kalabalıklar toplanmıştı: Serfler, serbest ırgatlar, tacirler, manastırda büyütülmüş kimsesizler.

Abeyiler kimi zaman cezalandırılan yahut tehlikeli görülen kilise adamlarının nezaret altında bulundurulmalarında kullanılmış, kimi zaman da harp malullerini barındırmakla görevlendirilmiştir. Ortaçağın başlarında, abeyiler, zenginlik ve güçleri sayesinde birer derebeylik merkezi oldular ise de, XIII. yy.’dan sonra, şehirlerin, dilenci tarikatlarının, üniversitelerin gelişmesi ile etkilerini kaybetmeye başladılar.

Daha sonra, birçokları şehirlere yerleşti. Abeyiler her zaman belirli bir plana göre kurulur, binalar rahiplerin gezmesi için yapılan dehlizler ile kuşatılan avlunun çevresinde toplanırdı: kilise, toplantı salonu, yemekhane, üst katı yatakhane, alt katı kitaplık olan bir bina, başrahibin evi ve misafirhane.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.