Francesco Guardi Kimdir?

Francesco Guardi'nin Giudecca ve San Giorgio Maggiore adlı tablosu

Francesco Guardi’nin Giudecca ve San Giorgio Maggiore adlı tablosu

İtalyan ressamı (Venedik, 1712 Venedik, 1793).
Yakın akrabası Giambattista Tiepolo’yla birlikte başlıca temsilcisi olduğu Venedikli bir ressam ailesinin çocuğu olan Francesco Guardi, resim yapmaya süslemelerle, dinsel sahneleri, günlük yaşamdan kesitleri konu edinmekle başladı. Üslubu, uzun süre birlikte çalıştığı erkek kardeşi Gian Antonio’nunkinden farklı değildi; Guardi, kardeşinin ölümünden sonra, özellikle işlediği çeşitli veduta’lar (görünüşler) ve capriccio’yla yeteneğini kanıtladı.

Capriccio terimi Marco Ricci tarafından kurulan bir türü belirtmede kullanılır. Kuruluş biçimi, o tarihte, Venedikli ressamlar arasında yaygın olan rokoko eğilimlerini açığa vuran, yer yer Eskiçağa özgü harabelerin serpiştirilmiş olduğu hayali manzaralar, capriccio türüne girer.1760 yılından başlayarak Francesco Guardi’nin yöneldiği veduta’larsabüyük manzaralar ve günlük yaşamdan kesitlerden oluşur;bunların her biri Vene dik’in o döneme özgü yaşamıyla ilgili gerçek birer belge sayılır.

Francesco Guardi, Guardi ailesinin atölyesinde, verilen çeşitli siparişle-rin yapımında erkek kardeşinin yönetiminde çalıştı: Guardi’nin Tobiolo’nun Öyküsü dizisini (Angelo Raffaele kilisesi, Venedik) 1760 yılında yaptığı sanılır; bu yapıt, figürlü tablolar gerçekleştiren bir ressam olarak Guardi’nin en büyük yapıtı kabul edilir. Ressamın ilk veduta’ları [San Giorgio Maggiore Adası; Rialto Köprüsü}, Guardi’nin üstünde önemli etkisi olan ve söz konusu türün büyük ustası sayılan Canaletto’nunkilerden çok farklıdır. Gerçekten de, Guardi, veduta türünü tümüyle yenilemiştir; Canaletto’nun nesnel ve kesin bakış açısı yerine her türlü gerçeği, aldatıcı ve fantastik bir serapa dönüştürmeye hazır şiirsel bir görüntü yaratmaya yönelmiştir. Nüansların önemli yer tuttuğu ve belli bir kaygının, melankolinin izlerini taşıyan Guardi’nin sanatında, doğa,nesnelerin, konturlarının içinde belirsizleştiği yaygın bir atmosfere dönüşür. Guardi bu anlayış içinde, Venedik ve çevresiyle ilgili çok sayıda tablo yapmış ve bu yapıtlar yabancılar, özellikle de İngilizler tarafından satın alınmıştır (Büyük Kanal’dan Görünüş; San Pietro di Castello Adası’ndan Görünüş, vb.) Venedik’te yapılan şenlikler ve bayramlardan da etkilenen Guardi, doğduğu kentin tarihinden kesitler sayılabilecek birçok resim dizisi de gerçekleştirdi. 1763 yılında duka Alvise IV Mocenigo’nun seçilmesi nedeniyle büyük törenler yapılmıştı.
Guardi bunlarla ilgili görüntüleri ve çeşitli olguları büyük bir kesinlik ve doğruluk içinde anlatmaya yöneldi: Duka San Marco Meydanında, Duka’nın Taç Giymesi, vb. 1782 yılında, Papa Pius VFnın Venedik Cumhuriyeti’ni ziyaret etmesi nedeniyle Guardi, aynı üslupta Te Deum, vb. yapıtlarını gerçekleştirdi. Guardi’nin yaptığı çeşitli “görünüşler’de uçsuz bucaksız perspektiflerde büyük bir kalabalık göze çarpar, bu insanların hareketleri sanatçıda adeta bir takınak haline gelmiştir.
Dönemin yeni-klasikçi düşünce biçimine artık yanıt vermeyen resimler yapmaktan vazgeçmiş olan Guardi 1793 yılında, Venedik’in yabancı istilaları karşısında yıkılmasından birkaç yıl önce öldü.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.