Alay etmenin bireyler arasında ne gibi olumsuzluklara neden olacağını…

Alay etmenin bireyler arasında ne gibi olumsuzluklara neden olacağını açıklayan kısa bir metin yazınız. Yüce Allah; insanları hor görmekten, onlara karşı üstünlük taslamaktan ve alaycı davranmaktan kaçınmamızı istemiştir. Bu hususta Kur’an’da şöyle buyrulmuştur: “İnsanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretleriyle alay eden her kişinin vay haline!”

Allah başka bir ayette ise “Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir topluluk ile alay etmesin. Belki alay edilenler kendilerinden daha iyidirler…” buyurarak yarattığı varlıkların hor görülmesini yasaklamıştır.

İnsan onurunu zedeleyecek kötü davranışların başında alay etmek gelir. Bu da insana yakışmayan bir davranıştır. Dinimiz, kardeşlik bağlarını zayıflatması nedeniyle alay etmeyi hoş karşılamamıştır. Peygamberimiz de “…Müslüman kardeşini küçümsemesi bir kimseye günah olarak yeter…” buyurmuştur. Her ne şekilde olursa olsun, başkalarıyla alay etmek, onları kötü ve sevmeyeceği takma isimlerle çağırmak yanlış bir davranıştır.

Kendimize yapılmasını istemediğimiz davranışları, başkalarına yapmamalıyız. Başkalarıyla alay etmekten, onları hor görmekten ve küçümseyici davranışlardan kaçınmalıyız. İnsanlar başkasıyla alay etmek yerine kendisine bakmalı ve eksik yönlerini düzeltmeye çalışmalıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.