Arkadaşlarınızla, Allah’ın eşi ve benzeri olmaması konusunda konuşunuz.

ALLAH’IN BENZERİ YOKTUR.

ocuklar okulun bahçesinde oynuyorlardı.
Leyla, yoldan geçen bir hanımı, arkadaşı Şebnem’e göstererek:
— Şu hanım, “Fedakâr Anne” filminde başrolü oynayan kadın değil mi, diye sordu.
— Gerçekten de benziyor ama o değil, dedi Şebnem.
Diğer çocuklar da ilgilenip baktılar. Bu benzerliğe hepsi de hayret ettiler. İnsanlar arasındaki benzerlik üzerine konuşmaya başladılar.
Ali:
— Ben, dayıma çok benziyorum, dedi.
Leyla:
— Ben de teyzeme benziyorum, dedi.
Şebnem:
— Allah neye benziyor acaba, diye bir soru ortaya atınca çocuklar bu konuda tartışmaya başladılar. Ama bir sonuca varamadılar. Sınıfa girince konuyu öğretmene açtılar. Öğretmen şunları söyledi:
— Allah, aklımıza gelen şeylerden daha başkadır. Yarattığı varlıklara benzemez. Düşünmekle Allah’ın nasıl olduğunu bulamayız. Ama ona iman ederiz.
Şükrü:
— Allah’ın nasıl olduğunu niçin bilemiyoruz öğretmenim, diye sordu.
— Bizim bilgimiz sınırlıdır. Sınırlı olan aklımız ve bilgimizle Allah’ın sadece var olduğunu kavrayabiliriz. Fakat nasıl bir varlık olduğunu kavrayamayız. Bizim gördüğümüz ve bildiğimiz her şeyi Allah yaratmıştır. Bu sebeple Allah’ın, yarattıklarından farklı olması akla daha uygundur.

Yukarıdaki metni okuyunuz. Arkadaşlarınızla, Allah’ın eşi ve benzeri olmaması konusunda konuşunuz.

Yüce Allah’ın eşi, benzeri ve dengi yoktur. Şayet evrende Allah’tan başka tanrılar bulunsaydı evrenin bu mükemmel düzenini sağlamak mümkün olmazdı. Tanrıların her biri evrende kendi düşüncesine göre bir düzen oluşturmak isterdi. O zaman da evrende büyük bir düzensizlik meydana gelirdi. Evrendeki düzen bize Allah’ın bir ve tek olduğunu gösterir. Yüce Allah, eşinin ve benzerinin olmadığını, bir ayette şöyle belirtmiştir: “(O) göklerin, yerin ve ikisi arasındaki şeylerin Rabb’idir. Şu hâlde ona kulluk et, ona kulluk etmek için sabırlı ve metanetli ol. Onun bir adaşı (benzeri) olduğunu biliyor musun? (Asla benzeri yoktur.)” Meryem suresi, 65. ayet.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.