Nas suresinin ana fikri üzerinde arkadaşlarınızla konuşunuz.

Nas suresinin ana fikri üzerinde arkadaşlarınızla konuşunuz.

Nas suresinin Anlamı:

Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla
Deki: İnsanların kalplerine vesvese sokan, (insan, Allah’ı andığında) pusuya çekilen cin ve insan şeytanının şerrin den insanların Rabb’ine, insanların Melik’ine (mutlak sahip ve hâkimine), insanların ilahına sığınırım.

Surede Rab, melik, ilah kavramları Yüce Allah’ın birer sıfatı olarak kullanılmıştır. Rab, varlıkları en güzel şekilde yaratan, evreni düzenleyen, ibadet edilmeye layık tek varlık demektir.

Melik, Yüce Allah’ın bütün evreni dilediği gibi yönettiğini belirtir. İlah kavramı ise Allah’ın, kendisine ibadet ve dua edilen, sığınılan, güvenilen, bağlanılan, üstün bir güce sahip tek Tanrı olduğunu ifade eder. Bu surede dikkat çeken konu, “cin ve insan şeytanlarından” söz edilmesidir. Cin şeytanından maksat, iblis gibi ateşten yaratılmış olan şeytanlardır. İnsan şeytanı nitelemesi de şeytana uyan, daima kötü davranışlar da bulunan, iyilikten hoşlanmayan ve başkalarını da kötülük işlemeye teşvik eden insanlar için kullanılır. Yüce Allah da bizlere hem böyle insanların hem de diğer şeytanların kötülüklerinden korunabilmemiz için kendisi ne sığınmamızı istemektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.