Bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter

“Bir kişinin özgürlüğü, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.” sözünden ne anlıyorsunuz? Her insan özgürdür. Günümüz düşünce dünyası kişilerin özgürlüğü üzerine kuruludur.

Peki bu özgürlük sınırsız mıdır? Tabiki hayır, özgürlüklerin sınırsız olması da mümkün değildir. O zaman özgürlük olmaz sınır tanımamazlık olur. Her insan kendi sınırları içinde başka kişilere zarar vermediği sürece özgürdür

Özgürlük başkasına zarar veremez. Çağdaş günümüz devletlerinde, özgürlüklerin sınırları yazılı olan kanunlarla yada yazılı olmayan ahlak, adet ve görenek kuralları ile belirlenmektedir.

Kısacık bir örnek verirsek, herkesin müzük dinleme özgrülüğü vardır ve kısıtlanamaz. Dinlediğimiz müzik başka insanları rahatsız edecek boyuta varıyorsa, müziğin sesi konusunda bir kısıtlama getirelebilir.

Düşünce ve ifade özgürlüğü genel kabul görmüş, kısıtlanması gereken bir özgürlüktür. Söylediklerimiz ya da yazdıklarımız başka insanlara hakaret ediyorsa yada başka insanlara zarar veriyorsa, bu özgürlükte başka insanların özgürlük aanına girdiği noktada kısıtlanabilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.