Avrupa ülkeleri bilimin öncüsü olmak için neler yapmış olabilir?

Avrupa ülkeleri, bilimin öncüsü olmak için neler yapmış olabilir? Araştırınız.

Avrupa’da 15. yüzyıldan başlayarak bilimsel alanda bir çok yenilik ve buluş ortaya çıkmıştır. Neler yapıldığına bakacak olursak kısaca özetleyelim.

Barutun ateşli silahlarda kullanılması, yeniçağı hazırlamış, Avrupa’da derebeyliklerin zayıflamasına merkezi krallıkların güçlenmesine sebep olmuştur.

Gemiciliğin ilerlemesi ve Pusulanın bulunması, Pusula kullanımı ile Avrupa’da büyük gemiler yapılmış ve uzak denizlere okyanuslara açılmış. Bu durumda coğrafi keşifleri ortaya çıkarmış ve Sömürgecilikle dünyanın zenginliği Avrupa’ya akmaya başlamıştır.

Kağıdın ve Matbaanın Geliştirilmesi, bu durum Avrupa’da fikir cereyanlarının, bilim ve tekniğin yayılımını hızlandırmış, reformlar doğmuştur.

Coğrafî Keşifler ve gemicilik, gemicilik sanatı ve coğrafya bilgisi gelişti, Avrupalılar doğu ülkelerinin zenginliğine ulaşmak istemişlerdir. Sonuçta; İspanyol ve Portekizin başını çektiği sömürge imparatorluklar oluşmuştur. Akdeniz, baharat ve ipek yolları önemini kaybetti. Ticaretle uğraşan burjuva sınıfı doğmuştur. Bu sınıf bilimsel ve teknolojik ilerlemelerde önemli adımlar atmışlardır.

Keşifler sonucunda dünya tanındı ve yuvarlak olduğu kanıtlandı. Yeni uygarlıklar ve yeni zenginliklerle tanışıldı. Tütün, patates, kakao böyle ortaya çıktı.  

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.