Hz. Muhammed (s.a.v.) çağrısını yaygınlaştırmak için neler yapmış olabilir?

Hz. Muhammed (s.a.v.) çağrısını yaygınlaştırmak için neler yapmış olabilir? İlk önce yakın çevresini İslam’a davet etti.

Eşi Hz. Hatice, Hz. Muhammed’in çağrısına uyan ilk kişiydi. Daha sonra yardımcısı Zeyd, amcasının oğlu Hz. Ali, Mekke’nin ileri gelen tüccarlarından biri olan Hz. Ebu Bekir İslam dinini kabul ettiler.

Hz. Muhammed’in ilk önce yakın çevresine İslam dinini anlatmaya başlaması, İslam dininin yayılmasını kolaylaştırdı. Üç yıl gizli bir şekilde süren çağrı sonucunda Müslümanların sayısı kırka ulaştı.

Hz. Muhammed ilk önce yakın akrabalarını evine çağırdı. Kendisinin Allah tarafından peygamber olarak görevlendirildiğini anlatarak onları İslam dinine davet etti. Ancak orada bulunanların büyük bir kısmı bu çağrıyı kabul etmedi.

Peygamberimiz bir süre sonra Kâbe yakınlarında bulunan Safa Tepesi’ne çıkarak halkı buraya davet etti. Toplanan insanlara, “Size şu tepenin arkasında bir düşman ordusunun bulunduğunu haber versem bana inanır mısınız?” diye sordu. Onlar, “Evet inanırız. Çünkü bugüne kadar senin hiçbir zaman yalan söylediğini duymadık.” dediler.

Bunun üzerine Peygamberimiz, “O hâlde biliniz ki Allah beni peygamber seçti. İnsanları İslam dinine davet etmemi emretti. Allah birdir, ondan başka tanrı yoktur.” diyerek onları İslam’a davet etti.

Hz. Muhammed Mekke dışındaki insanları da İslam’a davet etmeye başladı. Bunu gören Mekkeliler, Peygamberimize ve arkadaşlarına yönelik baskıları artırdılar. Özellikle kimsesiz, yoksul ve güçsüz Müslümanlara daha çok eziyet ve işkence ettiler. Müslümanlara karşı boykot uyguladılar ve onlarla uzun süre alışveriş yapmadılar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.