İnsanların Kaya Sığınaklarını Yerleşim Yeri Seçmelerinin Nedenleri

Tarih öncesi dönemde yaşayan insanların, kaya sığınaklarını yerleşim yeri olarak seçmelerinin nedenleri neler olabilir?

Kaya sığınaklarında yaşayan insanlar, kendi yaptıkları aletlerle avlanmışlar, yabani bitkilerle beslenmişlerdir. Sert ve soğuk hava şartları ve bunların yanında doğadaki pek çok tehlike sebebiyle kendilerine kapalı ve güvenli yerler aramışlar, buldukları ilk kapalı yer olan mağara veya kaya altı sığınaklarına yerleşmişlerdir.

Kapadokya’yı kaplayan volkan tüflerinin, kolayca oyulabilmesi buranın eski yerleşimlerden olmasının ilk nedeni. Vadilerin dik yamaçlarını, peribacalarını kendilerine sığınak olarak tercih etmişler, kayaların içlerine doğru yeni mekanlar oymuşlardır.
Bu kaya sığınakları kış aylarında ılık, yaz aylarında serin olmaktadır. Bu sebeple, günlük yaşama son derece uygundur. Bu sığınaklar insanları kışın soğuktan, yazın sıcaktan ve yırtıcı hayvanlardan korumuştur.

Kaya sığınakları, burada yaşayan insanlar için, besin maddelerini bu mekânlarda saklamışlar ve korumuşlardır. Bugün bile narenciyeler bu kayadan oyulmuş mağaralarda saklanmakatadır.

Kaya sığınaklarında yaşayan insanlar, o dönemlerde beslenme ve giyimlerini nasıl sağlamış olabilirler?

İnsanlar çoğunlukla, yaban hayvanlarını avlayarak ve doğal meyveleri toplayarak beslenme ihtiyaçlarını karşılıyorlardı. Bu insanlar avladıkları av hayvanlarının derilerini giyimlerinde kullanmışlar. Bu derilerle soğuklardan korunmuşlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.