Modelleri inceleyerek atomları ve molekülleri belirleyiniz. Atomlar arası…

Aşağıda hidrojen, oksijen ve suyun madde modelleri verilmiştir. Modelleri inceleyerek atomları ve molekülleri belirleyiniz. Atomlar arası uzaklık ve bağ oluşumlarını karşılaştırınız. 7. sınıf Koza Yayınları Fen ve teknoloji 151. sayfa bulalım etkinliği

oksijen hidrojen ve su madde modelleri

Modelleri incelediğimizde, 3 tane model görmekteyiz. En sağda olan H2 modeli 2 hidrojen atomunun bir araya gelerek oluşturduğu bir moleküldür. Ortada olan model O2 modeli 2 okdijen atomunun bir araya gelerek oluşturduğu oksijen molekülüdür. Bu moleküller aynı cins atomların bir araya gelmesi ile oluşmuşlardır.

En sol olan model H2O modeli, 2 hidrojen atomu ile oluşan hidroejen molekülünün, 1 oksijen atomu bir araya gelerek oluşturduğu, su bileşiğidir.

H2 modelinde kovalent bağ oluşumu vardır. Her bir atomdan 1’er elektronun ortak kullanımı sonucu ortaya çıkmıştır. Molekül oluşumuna katılan atomlar birbirlerine çok yakın, moleküllere arasında mesafe uzaktır.

O2 modelinde kovalent bağ oluşumu bulunur. Her bir atomdan 2 elektronun ortak kullanımı sonucu molekül oluşmuştur. Molekülü oluşturan atomlar birbirine bağlı, moleküller arasında mesafe uzaktır.

Hidrojenin en dış katmanında bir elektron olduğu için dublet kuralına uyarak elektron almak ve son katmandaki elektron sayısını ikiye tamamlamak ister. En dış katmanında altı elektron olan oksijen ise oktet kuralına göre dışarıdan iki elektron alarak son katmanındaki elektron sayısını sekize tamamlamak ister.

Bir oksijen atomu iki hidrojen atomu ile birleşirse ancak dış katmandaki elektron sayısını sekize tamamlayabilir. Bu nedenle oksijen atomu iki hidrojen atomuyla iki elektron çiftini ortaklaşa kullanır. Elektron ortaklaşması ile oksijen ve hidrojen atomları arasında kovalent bağ oluşur. Böylece hidrojen ve oksijen atomları bir araya gelerek su molekülünü oluşturur. Su molekülü, iki farklı atomdan oluşmuş bir bileşiktir. Oksijen ve hidrojen atomlarının oluşturduğu su, oksijen ve hidrojenden çok farklı özelliklere sahip yeni bir maddedir. Su molekülü
(H2O) iki hidrojen ve bir oksijen olmak üzere üç atomdan oluşmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.