Bir insanın davranışlarının karşılığını göreceğine inanmasının onun üzerinde nasıl bir etki..

Bir insanın, davranışlarının karşılığını göreceğine inanmasının, onun üzerinde nasıl bir etki yapacağını düşününüz. Düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlatınız.

Melekler, her zaman inanan insanın yanında olur. Bu inanç, insanın kendisini güven ve  huzur içinde hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca meleklere inanan insan, yaptıklarının melekler tarafından yazıldığını ve bunlardan ahirette sorumlu tutulacağını bilir. Bunu bilen insan, kötülük yapmamaya ve suç işlememeye özen gösterir.

Meleklere inanan insan, kararlı ve çalışkan olmaya önem verir. Zorluklar karşısında yılgınlığa düşmez, ümitsizliğe kapılmaz. Çünkü inanan kişi, sıkıntılı anlarında Allah’ın melekler aracılığıyla kendisine yardım edeceğini bilir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Rabb’imiz Allah’tır.’ deyip sonra dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler iner, ‘Korkmayın, üzülmeyin, size söz verilen cennetle sevinin! Biz dünya hayatında da ahirette de sizin dostlarınızız. Orada size canlarınızın çektiği her şey var. Orada istediğiniz
her şey sizin için hazırdır.’ (derler).”

Meleklerin bizi gördüğünü ve yaptıklarımızı kaydettiklerini biliriz. Bu bilinç günah işlememizi zorlaştırır ve insanlarla iyi geçinmemizi, onların hakkına saygılı olmamızı sağlar. Bu nedenle her zaman kibar ve anlayışlı olmaya çalışırız. Yaptığımız iyi davranışlarda mutlaka meleklerin yardımcılarımız olduğunu biliriz. Bütün bunlar iyi insan olmamıza ve herkes tarafından sevilmemize katkı sağlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.