Melekler ve şeytanın varlığına niçin inanırız? Açıklayınız.

Melekler ve şeytanın varlığına niçin inanırız? Açıklayınız. Bu görünmeyen varlıklardan, Kuran’ı Kerim’de varlığından bahsedildiği için meleklere ve şeytanın varlığına inanırız.

Duyularla algılanamayan ve gerçek suretleriyle görülmeyen nurani varlıklar olan meleklere inanmak, İslam dininin inanç esaslarındandır. Kur’an’da ki bir çok ayette inanç esasları içerisinde meleklere imana yer verilmektedir. Ayrıca pek çok ayette de meleklerden söz edilmektedir.

Kur’an’da, Peygamberimizin ve müminlerin, diğer inanç esaslarıyla meleklerin varlığına inandıkları da belirtilmektedir.

Yüce Allah’a, kitaplara, peygamberlere inanan insanın meleklerin varlığına da inanması gerekir. Çünkü melekleri yaratan ve onların var olduklarını bildiren Yüce Allah’tır. Allah (C.C.), peygamberlerine emirlerini ve yasaklarını melek aracılığıyla bildirmiştir. Kur’an-ı Kerim’de de meleklerin varlığı açıklanmaktadır. Biz, görmediğimiz hâlde Yüce Allah’ın varlığına inandığımız gibi meleklerin varlığına da inanırız.

Allahü Teâlâ, Kur’an-ı Ke rim’de ki pek çok ayette, insanlara, şeytanın kötülüğünden korunabilmeleri için öğütlerde bulunmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.