Çevre Sorunları ile İlgili 5 Haber

Gazetelerde, dergilerde ve internetteki haber sitelerinde çevre ile ilgili haberler dikkatimizi çekmektedir. Şimdi 5 gün boyunca bu kaynaklardan çevre kirliliği ile ilgili haberleri takip edelim ve bu haberleri biriktirelim (en az 5 haber). Topladığımız haberlerden bir poster hazırlayalım. Hazırlamış olduğumuz posteri sınıfta sunalım. Posterimizin en altına aşağıdaki tabloya benzer bir tablo hazırlayıp eklemeyi unutmayalım.

Poster hazırlayalım: Haberlerde çevre

Haberlerdeki çevre sorunları

1. Kurbağalı dere boğazı zehir akıtıyor

çevre sorunu kurbağalıdere

Kurbağalıdere mikrop saçıyor

Kurbağalıderenin bu haldeki suyu boğaza akmaktadır. Bu dere etrafında yaşayan vatandaşlarda göz yanması ve ishal vakaları ile karşılıyor. Bu derenin denize aktığı kısımda denize girmek yasaklandı.

2. Bafa gölünde ürkütücü durum

bafa gölü haberi

Bafa gölünde ürkütücü durum

Bafa gölü, Söke ilçesi ile Milas ilçesi karayolunun kenarındadır. Bir süre önce başlayan yeşilimsi örtü, balıkların ölümleri sonrası köpürmeler görülmeye başlandı. Gölde biyolojik kirlilik vardır. Gölde yıllar öncesi başlayan zehirli alg çoğalması ile şuan kirlilik en üst seviyeye çıkmıştır. Göl yok olma yolundadır.

3. Kocaeli Dilovasına kömür tozu yağıyor

Dilovasına kömür tozu

Dilovası hava kirliliği

Kocaeli Dilova ilçesi sanayi kuruluşları ile konut alanları iç içedir. İlçede kanser vakaları çok yüksektir. Şimdi de gündeme Yeni kurulan kömürcüler organize sanayi bölgesi ile geldi. İlçe sakinleri üzerlerine kömür tozu yağdığını, Kömürcüle OSB hemen yakınlarında okulların olduğunu söylemektedirler.

Bu bölgeye kömür tozunu önlemek için sulama sistemi yapılacağını, bunun başlamaması sebebiyle üzerlerine kömür tozu yağdığını söylüyorlar.

4. 100 ton mazot denize döküldü

mazot denize döküldü

KKTC’de Mazot denize sızdı

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bir gemiden sızan mazot denizi kirleterek çevre felaketine sebep oldu. KKTC hükümeti mazotun temizlenmesi için Türkiye Cumhuriyetinden yardım istedi.

5. Zehirle yetişen meyve ve sebzeler

zehirle yetişen sebzeler

Zehirle su ile büyüyen sebzeler

 

Nilüfer çayı Bursa’nın sanayi atıkları kirlenen çayı. Çevre köyler meyve ve sebze tarlalarını bu çaydan suluyorlar. Bu köylerin kadınları ayaklanarak bu tepkiyi dile getirdiler. “zehirli su ile yetişen sebzeler yiyorsunuz” diye seslendiler

Bu çevre sorunlarının nedenleri

1. Haberdeki derenin kirlilik sebebi, kentsel atıkların ve kanalizasyonların bu dereyi kirletmesidir.

2. haberdeki gölün suyunun çok azalması sonucu alg sarmış yemyeşil oksijeni olmayan bir göl durumuna gelmesinin sebebi, göle akan akarsuların, kirletilmesi, kuraklık ve göl suyunun çok kullanılması sonucu göl suyunun çok azalması

3. haberde Dilovası üzerindeki hava kirliliği sorunudur. Bu çevre sorunun nedeni kömürcüler organize sanayi bölgesindeki fabrikalardır.

4. haberde denizin petrol kaynaklı kirlenmeleri doğrudan insan kaynaklı kirlenmedir. İhmal ve gerekli tedbirler alınmaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

5. Nilüfer çayının kirlenme sebebi, çevredeki sanayi kuruluşlarının atıklardır.

Bu çevre sorunlarının insan yaşamına ve doğal çevreye etkisi

1. haberdeki kurbağalı dere, insan yaşamına doğrudan etki ediyor. insanlarda göz yanması ve ishal şikayetleri var. Doğal çevre bu durumdan çok olumsuz etkileniyor. Deniz sürekli bu dere ile kirlendiği için su canlılarının bu bölgede yaşaması imkansızlaşıyor.

2. Haberdeki Bafa gölünün suyunun çok azalması ve yeşilimsi bir örtüyle kaplanması, balık ve göldeki diğer canlıların ve kuşların ölümüne sebep olmaktadır. Bu durum insanları çok olumsuz etkilemekte, turizm bölgesi olan bu alanlara kokudan yaklaşılamıyor.

3. haberdeki hava kirliliği insan hayatını çok olumsuz etkilemekte, başta solunum rahatsızlıkları olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Bu kirlilik doğal çevreyi bozucu bir etkisi vardır.

4. haberdeki denize mazot akması sonucu kirlenmesi sebebiyle deniz canlıları olmakta, çevre kirlenmektedir.

5. İnsan sağlığını ve doğal çevreyi olumsuz etkiliyor.

Bu sorunların çözümüne ilişkin görüşlerim

1. haberdeki sorun çözümü için, dere ıslah edilmeli, dereye hiç bir kentsel atığın karışmasına izin verilmemeli.

2. haberdeki Bafa gölünü kurtarabilmek için, gölü besleyen akarsuların suları kullanılmamalı ve kirletilmemeli, gölü beslemesi sağlanmalı, göl bu yeşilimsi katmandan temizlenmelidir.

3. haberdeki hava kirliliği sorunun çözümü için, bu tür sanayi bölgelerinin çok yakınlarına yerleşim yerleri kurulmamalı, çevreye zarar vermemek için bütün filtreleme imkanları kullanılmalıdır.

4. haberdeki gibi bir felaket gerçekleştiğinde derhal bu kirlilik temizlenmeli, bir daha gerçekleşmemesi için ulusal ve uluslararası yaptırımlar arttırılmalıdır.

5. Nilüfer çayı ıslah edilmeli. Sıkı denetim ve takip ile bu dereye fabrikaların atık su bırakmaları engellenmeli. Yakalananlar çok ağır cezalara çarptırılmalı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.