Hz. Muhammed insanları öncelikle hangi konularda uyarmıştır?

Sizce Hz. Muhammed insanları öncelikle hangi konularda uyarmıştır?  Hz. Muhammed (S.A.V.), belli bir topluma, millete veya bölgeye değil, bütün insanlığa uyarıcı olarak gönderilmiştir.

Peygamberimiz de Allah’ın indirdiği ayetleri insanlara açıkça anlattı. İnsanları Yüce Allah’ın varlığına ve birliğine inanmaya, putlara tapınmayı bırakıp sadece Yüce Allah’a ibadet etmeye çağırdı. Onlara iyiliği, doğruluğu, adaleti, barışı ve kardeşliği öğütledi. Allah’a inanıp ibadet eden güzel ahlaklı insanların ahirette cennetle ödüllendirileceklerini ve orada sonsuza değin mutlu yaşayacaklarını bildirdi. İnanmayan, ibadet etmeyen ve kötülük yapanların ise cezalandırılacaklarını bildirerek insanları uyardı. “Konuştuğunuz zaman doğru konuşun, doğruyu söyleyin. Verdiğiniz sözü mutlaka yerine getirin. Size emanet edilen bir şeye zarar vermeyin, emaneti koruyun… Gözlerinizi haramdan sakının. İnsanlara kötülük etmeyin, onlara zarar vermeyin. Allah’ın yasak ettiği davranışları yapmayın…” (Ahmed İbni Hanbel, Müsned, C 5, s. 323.) diye öğütlerde bulundu.

Peygamberimiz , Kur’an’a ve dini değerlere saygısızlık edenlerin, anne ve babalarına karşı gelenlerin, kul hakkını gözetmeyen kimselerin cennete giremeyeceğini söyledi.Haksız kazanç sağlamaya çalışanları uyardı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.