Devlete karşı vatandaşlık bu sorumluluğa hangi örnekleri verebilirsiniz?

Devletimiz, imkânları ölçüsünde eğitim ve çalışma şartlarını en üst seviyeye çıkarmaya çalışmaktadır. Bu imkânlardan yararlanan bireyler ise devlete karşı vatandaşlık sorumluluğu içerisinde olmalıdır. Bu sorumluluğa hangi örnekleri verebilirsiniz?

Devlet vatandaşlarına en eğitimi vermeye çalışmakta her geçen gün bu eğitim seviyesini üst seviyelere çıkarmaya çalışmaktadır. 12 yıllık zorunlu eğitim, okullara akıllı tahtalarla donatılması, her öğrenciye tablet bilgisayarlar verilmesi, okul ders kitaplarının ücretsiz olması birer örnektir. Bütün bu imkanlardan yararlanan bireyler iyi yetişip iyi vatandaş olmaları onların sorumluluğudur. İyi bir vatandaş, kanun ve yasaklara uyarak, suç işlemeyerek, vergilerini tam ve zamanında ödeyerek, küçükleri severek büyüklere saygı göstererek, yardıma ihtiyacı olan diğer insanlara veya vakıflara yardım ederek, özellikle yardıma muhtaç öğrencilere bursla, vakıflar aracılığı ile veya onları gözterek sürekli yardımda bulunan vatandaştır.

Okul, derslik, kütüphane yaptıran kişi, okullara çeşitli şekilde yardımda bulunan kişiler eğitime karşı vatandaşlık sorumluluklarını yerine getirmiş olurlar.

Okullarda bu gün yararlandığımız bu imkanları unutmamalı, ilerde gelir elde etmeye başlayınca, bizden sonrakiler için elimizden geldiğince yardımlarda bulunmalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.