Güzel davranışlara hangi örnekleri verebilirsiniz?

Güzel davranışlara hangi örnekleri verebilirsiniz? İslam dininde insanın güzel davranışlar sergilemesine ve güzel ahlaklı olmasına büyük önem verilir.

İnsanlar, iyilik yapmaya ve başkalarının yararına olacak davranışlarda bulunmaya teşvik edilir. İnsan kendisine ve çevresine yararlı olmak amacıyla Allah rızası için yaptığı her güzel iş ve davranış, salih amel olarak adlandırılır.

İnsanlar ve diğer varlıklar için yararlı olan her iş Allah’ı hoşnut eder. Salih amel de hiç kimseden karşılık beklemeksizin sadece Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılır. Onun için namaz kılmak salih amel olduğu gibi birine güler yüz göstermek, ihtiyacı olan bir hastaya kan vermek ve insanlara selam vermek de salih amel sayılır. Bir yakınımızın yanlış davranışlarının düzeltilmesine yardımcı olmak salih ameldir.

Allah, insanlardan, kötülükten kaçınıp güzel işler yapmalarını istemektedir. Kur’an-ı Kerim’de salih amel yapanlar, yani güzel iş ve davranışlarda bulunanlar övülmektedir. Allah’a inanıp güzel işler yapanların Allah tarafından ödüllendirilecekleri bildirilmektedir. Bununla ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de “İman edip salih ameller işleyenlere gelince halkın en hayırlısı da onlardır… Allah kendilerinden hoşnut olmuş, onlar da Allah’tan hoşnut olmuşlardır…” buyrulmaktadır.

Dinimiz; yaşlıları, kimsesizleri koruyup gözetmeyi, yoksullara ve muhtaçlara yardımcı olmayı emreder. Bir Müslüman; annesine, babasına ve diğer büyüklerine karşı saygılı olmalı, küçüklerini sevmeli ve korumalıdır. Çevresindekilerle iyi geçinmeli, kötü söz söylememeli, kimseyi kırıp incitmemelidir. Dinimiz, bunun gibi bütün erdemli davranışları, salih amel kabul eder ve bunların yaygınlaşmasını ister.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Zeliha Merhaba,
      Beğendiğine sevindim. Siteye her yorumunuz bize daha çok güç verecek, daha çok cevap yazmamıza enerji olacaktır. Başarılar dilerim.

    1. Defterine geçirirken eminim okuyup öğreneceksin. Her zaman burada yazılanların mutlaka doğruluğunu iddia edemeyiz. Ama doğru olması için çok titiz çalışıyoruz. Başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.