Endüstride Kullanılan Polimerlerin Elde Edilmesi ve Kullanım Alanları

Birçok molekülün düzenli bir şekilde birbirine bağlanmasıyla elde edilen bileşiklerdir. Neden Polimerler deniliyor? Türkçe anlamı nedir diyenleriniz mutlaka vardır. Poli ( Latince kökenli bir sözcüktür. Bu sebeple Türkçe anlamı ‘’ çok ‘’ demektir. ) Polimerler, monomer birimlerinin birleşmesiyle elde edilirler. Örnekle açıklamak istersek eğer ‘’ polistren ‘’ aklınızda kalabilir.  Kısaca özetlemek gerekirse eğer; Stren’lerin bir araya gelerek monomerleri oluşturduğunu söyleyebiliriz. Polimerlerin kısaca insanların el ele tutuşarak zincir oluşturmaları gibi oluşumları vardır.

Polimerlerin Kullanım Alanları

Yapıştırıcılar ( Kalekim, Tutkal, Mastik, Hibrit ve Slikon yapıştırıcı polimerlere örnektir. )

Yapı Malzemeleri (Polistren, Polipropilen, Naylon, Akrilonitril ve Selulozikler örneklendirilebilir. )

Elektronik Aletler ve Parçaları ( Polimerlerin kullanıldığı en çok kullanıldığı alanlardan birisidir. )

Tekstil ( Kot pantolonlar, tişörtler veya farklı bir tekstil ürününde pamuktan yapıldığını görmekteyiz. Pamuk ipliği Selüloz’dan elde edilir. Selüloz Polimerler zincirinin önemli bir parçasıdır.

Plastik Türleri ( Diş fırçası kılları, misinaları Polyamid kategorisinde düşünebiliriz. Polikarbonatlar gözlük sanayisinde kullanılır. PVC kategorisinde ise; boru, profil vsb. )

Otomotiv Sanayi ( Bilindiği üzere otomotiv sanayiinde plastik malzemeler oldukça sık kullanılırlar. Bunun sebeplerinden birisi metal malzeme yerine plastik malzeme kullanarak ucuz otomotivler üretilmek istenmesidir. Hafif otomobil demek yakıtın daha az yakması demektir. )

Sağlık ( Sağlık endüstrisinde kullanım alanı baya geniştir. Özellikle cam ve metal malzemelerin yerini plastikler almıştır. Şırınga, eldiven, bandajlar vb.

Yiyecek ve İçecek ( Plastiklerin insanlar üzerindeki etkisi tamamen zarar tarafından olmaktadır. Buna örnekleri yazılıp çizilmekte olsa da mutfak endüstrisinde kullanılan malzemeler genele Polimerlerden yapılmaktadır. Su damacanası, Plastik bardaklar vs. )

Spor Malzemeler ( Spor ayakkabıların alt kısımları ya da üst kısımlarında kullanılan malzemeler genelde Polimerlerdir. Taban kısımlarında özellikle Poliüretan ya da SBS polimerleri kullanılır.  Ayakkabı bağcıkları da yine Polimerlerden elde edilmektedir. Ayakkabılara dair ne varsa tamamen Polimerlerden elde edildiğini söylemek mümkündür. Su geçirmeyen çizmeler başta olmak üzere ayakkabı bağcığına kadar Polimerler etkili bir rol oynamaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.