Sizce devlet nelerden gelir elde ediyor? Bu soruyu cevaplarken…

Sizce devlet nelerden gelir elde ediyor? Bu soruyu cevaplarken devlet-vatandaş ilişkisini göz önünde bulundurunuz. Devlet kamu hizmetleri yerine getirebilmesi için gelir elde etmesi gerekir.

Devlet gwlirlwei çok çeşitli olmakla birlikte, temel kalem vergi gelirleridir. Devlet vatandaşlarından, vatandaşların elde ettiği gelirlerden, yaptığı harcamalardan, veya işlemlerden vergi adı altında bir oranda para almaktadır.

Günümüzde, ülkelerin başlıca gelir kaynağı, vergi olmakla birlikte, Ülkeler borçlanma yoluna gitmektedirler. devletin gelirlerini şu şekilde gruplandırabiliriz.

1- Devletin doğrudan,sahip olduğu menkul ve gayri menkullerden elde ettiği gelirler ile üretip sattığı ürünler ile elde ettiği gelirler.

2- Devletin dolaylı olarak, vatandaşların elde ettiği veya yaptığı işlemlerden devlete yaptığı transferler şekilde elde ettiği gelirler. Örneğin vergiler bu gelir sınıfına girer.

3- Devlet bazı değerlerin kullanım hakkına satarak gelir elde eder. Ce telefonu frekansların kullanım hakkını belli bir süreliğine satmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.