Fabrikası olan bir girişimci üretim ve dağıtım sürecinde ne gibi sorunlarla karşılaşabilir?

Fabrikası olan bir girişimci, üretim ve dağıtım sürecinde ne gibi sorunlarla karşılaşabilir? Bu sorunlardan birinin ortaya çıkması diğerlerini nasıl etkiler?

Fabrikası olan bir girişimcinin yaşayabileceği sorunlar

ilk önce üretim sürecini ele alacak olursak, üretim sürecinde, hammadde, enerji ve işçi temininde sorunlar yaşayabilir. Fabrikaya kesintisiz hammadde temini sağlanması gerekir. Hammadde temin eden kanallardan birinde oluşacak bir problem, hammadde akışını kesebilir. Üretim akışını durdurabilir. Üretim akışının durması fabrika için çok olumsuz bir durumdur ki, üretim dursa da örneğin fabrikanın işçi maliyetleri devam etmektedir. Bu sürenin uzaması fabrikayı mali olarak sıkıntılara düşürebilir.

Üretim olarak diğer bir husus kalifiye, işinin ehli işçi bulma zorluluğudur. Doğru yerlerde doğru elemanlar çalıştıramayan işletmeler, verimli olamayacak, rekabet gücü zayıflayacak, kısa vadede olmasa bile uzun vadede mali olarak olumsuz etkilenecektir.

Dağıtımda olan bir aksama, üretilen malların satılamaması anlamına gelir. Dağıtım kanallarında oluşan problemler, müşterilere malların ulaştırılamaması terminlerin yerine getirilememesi anlamına gelir ki, fabrika için bu durum hayati önemli bir konudur. Bu sebepten müşteri kayıpları meydana gelebilir. Fabrika pazarda sorun yaşamaya başlayabilir. Pazar sorunu olan fabrikalar üretim yapamazlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.