Farklı Ortamlardaki Bir Cismin Görünür Uzaklığı

Bu durum fizikte görünür derinlik olarak adlandırılmaktadır. Farklı kırıcılık indisli saydam ortamlarda bulunan cisimlere baktığımızda onları bulundukları konumdan daha uzak ya da daha yakın bir yerde görürüz. Bunun nedeni ise ışığın kırılmasıdır. Gözümüz kendisine gelen ışığın doğrultusunda olan cisimleri görür. Fakat ışık kırıldığı için cisim olduğu yerde değil de ışığın doğrultusun üzerinde bir yerde görünmektedir. Az yoğunluğa sahip ortamdan daha yoğun bir ortama bakıldığında ortamları ayıran yüzey düz ise bakılan cisim olduğundan çok daha yakın bir yerde görünmektedir. Bunun tam tersi olarak yoğun bir ortamdan daha az yoğun bir ortama bakıldığında cisim olduğundan daha uzak bir konumda görülür. Örnek vermek gerekirse bir akvaryuma yukardan bakan bir kişi akvaryumda bulunan balıkları olduklarından daha yakın görmektedir. Bir diğer örnek ise bir havuza yukarıdan bakıldığında havuzun tabanı olduğundan daha yakın görünmektedir.

Farklı ortamlardaki bir cismin görünür uzaklığı küresel yüzeylerde bir miktar farklılık göstermektedir. Bunun için bir küre örneği verilebilir.

Saydam bir kürenin merkez noktasında bulunan bir cisimden göze gelen ı-ışınlar herhangi bir kırılmaya girmediği için göz cismi olduğu yerde görülür.

Saydam bir kürenin yarıçapı üzerinde bulunan bir noktadan gelen ışınlar kırılmaya uğrayarak tepe noktasına daha yakın bir noktada olduğu görülür.

Saydam bir kürenin yarıçapı üzerinde bulunmak ve merkez noktasının solunda olması şartı ile odak ve kürenin tam tepe noktasının arasında bulunan bir noktadan çıkan ışınlar kırılmaya uğrayarak cisim çok daha uzak bir konumda görülebilir.

Bakılan cismin ne kadar uzak ya da yakın göründüğünü hesaplamak mümkündür. Bunun için; gerçek uzaklıkla, gözlem yapan kişinin içinde bulunduğu ortamının kırıcılık indisinin, cismin bulunduğu ortamın kırıcılık indisine bölümünün çarpı ile bulunmaktadır.

Bu durum en çok havanın çok sıcak olduğu zamanlarda görülen serap olayında karşılaşılmaktadır. Sıcak havalarda havanın kırıcılık indisinin değişmesinden dolayı cisimden gelen ışınlar doru yol izleyemez ve tam kırılmaya uğrar. Bu cisimden çıkan ışınlar kırılmaya uğrayarak göze geldiği için cisim normalden daha yakın ya da daha uzak bir şekilde görünmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.