Fiji Ülkesi ve Adası Özellikleri

Fiji Ülkesi ve Adası Özellikleri, Güney Büyük Okyanus’ta devlet. Commonvvealth’e bağlı bağımsız bir devlet olan Fiji, 300’den çok adadan oluşan bir takımadadır. Güney Büyük Okyanus’ta Yeni Zelanda’nın 2 300 km kuzeyinde yer alan Fiji adaları, 840 irili ufaklı adayı kapsayan Melanezya’nın (Okyanusya kıtasının bir altöbeği) bir parçasmı oluştururlar. Başkent Suva, en büyük ada olan Viti Levu’dadır (Büyük Fiji). Yerli halk, Melanezyalılar ve Polinezyalıların karışımından oluşmuştur; ama egemen öbek (% 40) XIX. yy’daki göçlerle Hindistan’dan gelmiştir. Adalarda ayrıca, Çinli, Avrupalı azınlık toplulukları da yaşar.

Viti Levu adasında Navua'dan görünüş ve uluscd kıyafetleri içinde yerli kadınlar.

Viti Levu adasında Navua’dan görünüş ve ulusal kıyafetleri içinde yerli kadınlar.

96 yıl süreyle İngiltere’nin sömürgelerinden biri olan Fiji adaları, 1970’te Commonvvealth çerççvesi içinde bağımsız devlet haline gelmiştir.

Fiji adalarının iktisadı, temelde tarıma dayanır; başlıca ürün şekerkamışıdır(1991’de 2 297000t).Şekerkamışı, işlenmiş şeker ve melas olarak, aynı zamanda başlıca dışsatım ürününü de oluşturur ve nüfusun 1/4’i, 16 000 çiftçinin yetiştirdiği şekerkamışıyla geçimini sağlar. Ülke tarımında ikinci sırada yer alan yerfıstığı, aynı zamanda da, adaların iktisadı için büyük önem taşıyan bir imalat sanayisinin hammaddesidir. Üçüncü tarım ürünü zencefil, eskiden çok gelişmiş olan, ama ağaçlara bulaşan bazı hastalıklar ve tayfunlar sonucunda verimi son derece düşmüş bulunan muzun yerini almıştır. Öbür önemli ürünler arasında pirinç, kakao, mısır, tütün ve sebze çeşitleri sayılabilir. Başlıca dışsatım ürünleri, şeker, yerfıstığı, altın ve manganezdir. Özerkliğe kavuşmasından bu yana Fiji iktisadını kalkındırmak için büyük çabalar harcanmış, her şeyden önce doğal gelir kaynaklarından yoğun biçimde yararlanmaya yönelinmiş, tarımın ve sanayinin geliştirilmesini özendirici önlemler alınmıştır. Birçok komşusunun örneğini izleyen Fiji hükümeti, bölgenin en değerli döviz kaynağı olan turizmi geliştirmek için de, doğal çevrenin özelliklerinden yararlanmaya çalışmaktadır.

Yüzölçümü :18 274 km2 Nüfusu :744 000 (1992)
Nüfus yoğunluğu :Km2’ye 40,7 kişi Başkenti :Suva (96 900 nüf.; 1992)
Dili :İngilizce; fiji dili
Dini :Protestan
Para birimi :Fiji doları

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.