Francis Scott Fitzgeraid Kimdir?

Francis Scott Fitzgeraid Kimdir? A.B.D’li yazar (Saint Paul, Minnesota, 1896-Hollywood, 1940). Princeton Üniversitesi’nde öğrenciyken (1913) edebiyata yönelik yeteneklerini geliştirerek ve sporla uğraşarak arkadaşları arasında sivrilmeye çalışan Francis Scott Fitzgerald, 1917’de Fort Leavenvvorth’da (Kansas) yedeksubaylığını yaparken tanıştığı Zelda’yla evlendi

Francis Scott Fitzgeraid

(1920). İlk romanı This Side Of Paradise’ın (Cennetin Bu Yanı, 1920) sağladığı başarıyla üne ve paraya kavuşarak, eşiyle Newyork, Paris, Cote d’Azur, İtalya arasında çılgınlıklarla ve alkolle dolu bir ömür sürmeye başladı. The Bcautiful and Damned (Güzel ve Lanetli, 1922) adlı yapıtında güzelliğin dayanıksızlık ve geçiciliğini, ölümünse kesinliğini ve gerçekliğini işledi.

Amerikan edebiyatının klasiklerinden sayılan Muhteşem Gatsby’de (The Great Gatsby, 1925) tutkuyu, aşkı, çeşitli gündelik olayları, vb. yapıtın kahramanı Gatsby’yi gözlemleyen anlatıcı Nick Carravvay’in bakış açısına göre geliştirilen bir olay örgüsü biçiminde verdi (yapıt üç kez sinemaya uyarlandı). 1934’te, Avrupa’da kaldığı sırada karısı Zelda’yla birlikte geçirdiği günlerden esinlenerek kaleme aldığı Geceler Güzeldir (Tender is the Night) adlı yapıtını yayımladı. Yaşamının son yıllarını Hollywood’da geçiren ve bu sinema merkezinin yozlaşmış, kokuşmuş yanlarını The Last Tycoon (Son Kalantor, 1941) adlı yarım kalmış romanında yeren Fitzgerald’ın mektuplarından birçoğu da, 1963 yılında yayımlanmış tır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.