Geçmişten günümüze atom kavramı ile ilgili düşüncelerin değişimi

Geçmişten günümüze atom kavramı ile ilgili düşüncelerin değişimini arkadaşlarınızla tartışınız. (geçmişten günümüze atom modelleri hakkında bilgi için. http://www.yardimcikaynaklar.com/gecmisten-gunumuze-atom-modelleri/) MÖ 400’lü yıllar… Araştırmayı seven, zeki bir insan… Atomların varlığından bahsetmiş, bu düşüncenin ardından çeşitli atom modelleri geliştirilmiş ama bu modellerin bir kısmı bugün terkedilmiştir. Ancak onların terk edilmiş olması, o bilim insanlarının iyi düşünmediği anlamına gelmez.

Bilim insanları, eski çağlardan günümüze kadar gözle görülemeyen atomlar hakkında deneyler yapmışlar ve atom hakkında elde ettikleri bilgileri açıklamak için çeşitli modeller ortaya koymuşlardır. Atom hakkında ortaya konan her yeni model, bir önceki modelin eksikliğini gidermiş, atom hakkında yapılan yeni deneyleri açıklayamayan modelin yerine de yeni bir model geliştirilmiştir.

Bohr Atom Modeli örneği

Bugün geçerli bazı modeller gelecekte yerini başka modellere bırakabilir. Ancak günümüzde kabul edilen model, bugünkü atom hakkındaki problemleri çözmektedir.

Eski model otomobilleri işimizi gördüğü sürece kullanabildiğimiz gibi bazı eski atom modelleri ile birçok olgu açıklanabildiğinden hâlen kullanılabilmektedir. Örneğin iyon oluşumu “Bohr Atom Modeli” ile açıklanabilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.