Giuseppe Garibaldi Hayatı ve Binler (Kızıl Gömlekliler) Seferi

Giuseppe Garibaldi Hayatı ve Binler (Kızıl Gömlekliler) Seferi, İtalyan siyaset adamı (Nice, 1807 – Caprera, 1882). Uzak yol kaptanı olan Giuseppe Garibaldi 1833’te Mazzini’nin yönetimindeki askeri bir ayaklanmaya katıldı; ölüme mahkûm olunca Güney Amerika’ya kaçtı,orada, Rio Grande’nin Brezilya hükümetine başkaldırmasında yer aldı, Uruguay’ın bağımsızlığı için savaştı.

Binler ya da KızıI Gömlekliler seferini düzenleyen Garibaldi'yi Çuarto’dan yola çıkarken gösteren tablo.

Binler ya da KızıI Gömlekliler seferini düzenleyen Garibaldi’yi Çuarto’dan yola çıkarken gösteren tablo.

Giuseppe Garibaldi İtalyan Yurtseveri

1848’de İtalyan devrimlerini duyunca İtalya’ya dönen Garibaldi, cumhuriyetçi Mazzini’yle yeniden ilişkiye girerek,kendi kurduğu lejyonla Lom- bardiya’nın bağımsızlığı içinAvus- turya’ya karşı savaşan Piemonte ordularının safında, savaşa katıldı. Cumhuriyet ilan edilince Roma’ya döndü. Yeni cumhuriyet kısa süre sonra, Gaeta’ya kaçmış olan papa Pius IX’u Papalık tahtına oturtmayı amaçlayan bir Napoli ordusuyla bir Fransız ordusunun saldırısına uğradı.

Garibaldi, Napolilileri püskürttü ve Fransız ordusunun saldırıları karşısında yenik düşen Roma direnişini canlandırmak için elinden geleni yaptı. Başaramayınca, AvusturyalIların kuşatmasında bulunan Venedik’e gitmeyi denedi; adamlarından çoğunun silahlarını bırakmak zorunda kaldıkları San Marino’ya sığındı; daha sonra karısı Anita’yla Adriya denizi kıyılarına kaçmayı başardı. Yeniden denizcilik mesleğine döndü, ama İtalya’daki olayları yakından izliyordu.l854’te Sardinya’nın kuzeydoğusunda bulunan Caprera adasının alınmasına katıldı ve İtalya kral-lığının kurulmasıyla sonuçlanan 1859 savaşı boyunca Alpler’deki avcılarla birlikte savaştı.

BİNLER (KIZIL GÖMLEKLİLER) SEFERİ

Nice’in Fransa’ya katılması, Cavour’ la arasının açılmasına neden oldu. Ama gene de Napoli krallığına karşı girişilecek sefere komuta etmesi için Garibaldi’yi ikna edeq,Cavour’un sağ kolu La Farina oldu. Cenova yakınlarındaki Quarto bölgesinden hareket eden “Binler seferi’yle (1860) Mar- sala yakınlarında Sicilya’ya çıktı, Calatafimi ve Milazzo’da Napoli ordularını yendikten sonra SicilyalIların.desteğiyle güçlenip Napoli kapılarına dayandı. Garibali Volturno’da Napoli direnişini kırarken, Mazzini’ nin bu demokrat görüşlü yandaşının ilerlemesinden kaygılanan İtalya kralı Vittorio Emanuele II de Napoli’ ye yürüdü.

26 Ekim 1861’de Garibaldi, Vittorio Emanuele’yi İtalya kralı olarak selamlarken, yapılan plebisitler de Güney İtalya’nın Kuzey krallığına bağlanma isteğini doğruluyordu.

1867’de Garibaldi, bu kez Napoleon III hükümetinin desteğiyle, Papalık topraklarına karşı yeni bir serüvene
atıldı. Fransızların karşı çıkması üstüne Garibaldi tutuklanarak Caprera’da gözaltına alındıysa da oradan kaçtı; topladığı birliklerin başına geçerek Roma üstüne yürürken bir Fransız işgal ordusu tarafından Mentana’da durduruldu. İtalya’nın acısı sonsuzdu; Garibaldi, İtalyan birliğinin önündeki son engel olan Napoleon III imparatorluğunu lanetledi. 1862’de de, Fransız hükümetinin buyruğuna boyun eğen İtalyan hükümeti, Garibaldi’nin Roma’ya yürüyüşünü engellemişti. Buna karşın Garibaldi, imparatorluğun çökmesinden sonra Fransa’nın hizmetine girmekte bir an tereddüt etmedi ve gönüllülerden oluşturduğu Kızıl Gömleklilerle Dijon’da Alınan-lara karşı koydu. 1871’de dört fransız idare bölgesinde milletvekili seçildi, ama görevi reddetti ve İtalya’ya dönerek Roma’da (Sedan’daki Fransız bozgunundan sonra başkent oldu) İtalyan parlamentosuna girdi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.