Günlük hayatımızda kullandığımız araç gereçler ve yaşamımızı kolaylaştıran bilimsel gelişmeler

Günlük hayatımızda kullandığımız araç gereçler ve yaşamımızı kolaylaştıran bilimsel gelişmeler nasıl ortaya çıkmış olabilir? Nasıl icat edildiğini bildiğiniz bir gelişmeyi anlatınız. “Dost başa düşman ayağa bakarmış.” diye bir atasözümüz var. Kimseye karşı düşmanlık beslemeyin ama yine de çevrenizdekilerin ayaklarına bir bakın. Hepsinde ayakkabı var, öyle değil mi? Ayakkabı giymek, dünyanın en sıradan şeylerinden biridir.

“Peki, ya geçmişte nasıldı bu durum? Ayakkabılar nasıl ortaya çıktı? İlk ayakkabıyı kim yaptı, kim giydi?” gibi sorular bize ayakkabının zaman içerisinde değişim ve gelişim gösterdiğini ispatlar. Sizce günümüzde kullandığımız aletlerin, eşyaların ve makinelerin ortaya çıkmasında etkili olan neydi?

araç gereçler nasıl ortaya çıkmış

İcatların bir kısmı, insanların daha önce yapamadıkları şeyleri yapabilmelerinin yolunu açarken bir kısmı, daha verimli çalışmalarına yardım eder. Modern icatların bir tek mucidin eseri olması ender görülen bir durumdur.

Hesap makinesinin günümüzdeki halini alması yüzyıllar süren bir süreci kapsar. Sizce aşağıdaki ve yan taraftaki icatları yapan kişiler acaba hesap makinesinin ve bilgisayarın temelini attıklarının farkında değillerdi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.