Hac ibadetinin Müslümanlara kazandırdıkları nelerdir?

Hac ibadetinin Müslümanlara kazandırdıkları nelerdir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Hac ibadeti sayesinde dünyanın birçok ülkesinden gelen Müslümanlar, bir araya gelerek birlikte Allah’ı anar, ona şükür ve dua ederler.

Hac için Mekke’de toplanan herkes, makam, varlığına bakılmaksızın aynı giysiler giyerler, hep beraber yüce Allah’a yönelir, hep birlikte ibadet ederler.

Bu durum, aynı zamanda insanların eşitliğinin ve kardeşliğinin de en güzel ifadesidir. Hac, çok farklı ülkelerden insanların bir araya gelmesiyle kardeşlik duygularının oluşmasına yardımcı olur. İnsanlar, bu ibadeti yerine getirirken dayanışmanın, birlik ve kardeşliğin en güzel örneklerini sergilerler. Birbirleriyle konuşur, görüşür ve tanışırlar. Böylece birbirlerinin sorunlarından da haberdar olur ve bu sorunlara ortak çözümler ararlar.

Hac ibadeti ile, müslümanlar peygamberimizin mescidini kabrini ziyaret ederler, kutsal topraklarda manevi havayı teneffüs ederler. Manevi duyguları ve imanları artar. Allah’a ibadet yapmanın mutluluğu ile memleketlerine gelir. Artık onların bir unvanları vardır. Onlara hacı derler, onlar da davranış hal ve hareketlerine daha çok dikkat eder, daha iyi müslüman olmaya çalışırlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.