Oruç ibadetinin bireysel faydaları nelerdir? Araştırınız.

Oruç ibadetinin bireysel faydaları nelerdir? Araştırınız. Orucun bireye nüslümana kazandırdıkları faydaları çok sayıdadır. İlk Başta Ramazan ayının manevi iklim havası ile insanlar ibadete daha çok sarılır ve ibadet alışkanlığı yaşarlar. Daha çok Kuran okunur ve din daha çok öğrenilmeye çalışlır. Dini duyguları daha çok pekiştirir.

Oruç Allah’a olan inancı güçlendirir; oruç Allah rızası için tutulur, bu rıza ve sevgi için yapılan uzun süreli aç durma çabası, O’nun merhametini hissetmemizi sağlar. Allah’a olan inancı güçlendirmektdir.

Oruçlu insan, bedensel güçlü istekleri olan yeme içmeden uzak durarak iradesini güçlendirmektedir. Oruçla disiplinli bir hayat yaşamayı arzularını kontrol altında tutmayı öğrenir.

Oruç insana zorluklara dayanma gücü verir. Zorluklar karşısında sabırlı olması gerektiğini öğrenir. Hayat sıkıntılarının zorluklarının üstesinden gelme gücü ve sabrını kazanır.

Oruçlu insan davranış hal ve hareketlerine dikkat eder. Bu dikkat de davranışlarını güzelleştirir. Uyumsuz kötü geçimli biri olmaz, iyi huylu hayatı ibadet gibi olur. Ramazanda suç işlenme istatikleri genelde düşüktür. Bu da Orucun toplumsal etkisidir.

Oruç insan merhamet ve şefkat duyguları kazandırır. Aile birliğini güçlendirir.

Oruç kişiye düzenli beslenme alışkanlığı kazandırır. 1 Ay boyunca sürekli saatinde iftar ve sahurlarını yaparak düzenli besleniriz. Beden sağlığımızı korumak dinmizin bir emridir. Oruçla sindirim sistemi düzene girmekte vücut arınmaktadır.

Oruçlu kişi Allah’ın kullarına verdiği nimetlerin değerini anlar. Şükrü hatırlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. süper ya hocanın beğenmesi kaldı o kadarı da kolay canım hhahhahahahahihihihihihihihhohohohohoho

  2. Sağooun yaaaa gercekten odevVime yardimci oldunnuz benim uzerimden buyuk. Bit yuk aldinizzzzzzzzzz

  3. ne kadar terbiyesiz bi isim ,çok ayıpp.Bi de yorum yaptığın sey dinimizle ilgili!!!!! /:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.