Hava kirliliği sorunun çözümüne yönelik yapacağınız çalışmalarla ilgili bilgilendirmek için bir broşür

Hava kirliliğinin yandaki fotoğraftaki gibi olduğu bir yerleşim yerinde belediye başkan adayı olduğunuzu düşününüz. Halkı bu sorunun çözümüne yönelik yapacağınız çalışmalarla ilgili bilgilendirmek için bir broşür çalışması hazırlayınız.

Broşür çalışmanızda;

  • Hava kirliliğine neden olan etkenler,
  • Alınması gereken önlemler,
  • Bu önlemler alınmadığı takdirde karşılaşılacak durumlar ile ilgili bilgilendirici açıklamalar yer almasına dikkat ediniz.

Hazırladığınız broşürleri sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

hava kirliliği çözüm broşürü

Enerji kaynakları ve hava kirliliği

Günümüzde enerji kaynağı olarak yoğun bir şekilde kullandığımız petrol, kömür ve doğal gaz birtakım çevre sorunlarına neden olmaktadır. Fosil yakıtların yakılması sonucu atmosfere zararlı atıklar, kimyasallar ve karbondioksit gibi zararlı gazlar salınmaktadır.

hava kirliliği ve bacalar

Yukarıdaki resimde bir petrol rafinerisinden atmosfere salınan zararlı gazlar görülmektedir.

petrol rafinerisi ve hava kirliliği

Yukarıdaki resimde bir petrol rafinerisinden atmosfere salınan zararlı gazlar görülmektedir.

hava kirliliği asit yağmurları

Atmosfere salınan bazı zararlı gazlar yağmur sularıyla birleşerek asit yağmuruna dönüşür. Yukarıdaki resimde, ormanda asit yağmurlarından dolayı kuruyan çam ağaçları görülmektedir. Çam ağaçlarını kurutan asit yağmurlarının insan sağlığına da ciddi zararlar verebileceği unutulmamalıdır.

küresel ısınma kutup ayıları

Fosil yakıtlardan salınan gazların önemli bir diğer zararı da küresel ısınmaya neden olmalarıdır. Sera gazları olarak isimlendirilen ve fosil yakıtlardan salınan karbondioksit gibi zararlı gazlar dünyamızın daha çok ısınmasına neden olur. Dünyamızı saran gazların dünyamızdan yansıyan güneş ışınlarını tutarak dünyanın ısınmasına neden olmasına sera etkisi denir. Sera etkisi Dünyadaki yaşamın devam etmesi için gereklidir. Ancak sera etkisini oluşturan gazların miktarının artması sonucu Dünyamızın sıcaklığı artar. Bu olaya küresel ısınma denir.

Küresel ısınma aşağıdaki problemlere neden olabilmektedir:

• İklimler değişir.
• Buzullar erir.
• Kuraklaşma artar.
• Deniz seviyesi yükselir.
• Sel ve fırtına gibi doğal afetler artar.
• Sular kirlenir.
• Ekosistem değişir.
• İnsan sağlığı olumsuz etkilenir.

Fosil yakıtların neden olduğu bu çevresel problemlerden korunmanın yollarından biri yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaktır. Bilim insanları yakın gelecekte günlük hayatımızın birçok alanında alternatif enerji kaynaklarının kullanımının kaçınılmaz olacağını öngörmektedirler. Çünkü temiz bir çevre, sağlıklı bir gelecek ve sürdürülebilir bir Dünya için yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının kullanımı zorunlu görülmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.