Herkes her mesleği yapabilir mi? Neden?

Mesleklerin gerektirdiği beceri, kabiliyet ve eğitim farklıdır. Bir kişinin bütün meslekleri yerine getirecek eğitimi almalarına imkan yoktur. Bir mesleği yapabilmek için o meslek dalında iyi bir eğitim almış olmak ve o işte deneyim kazanmak gerekir. Bir öğretmenin doktorluk yapmasına cerrah olup ameliyatlara girmesine imkan yoktur. Veya bir doktorun okula gelip tarih dersi öğretmenliği yapması mümkün değildir. Her iki meslek için yıllarca üniversite eğitimi almak gerektiği gibi o meslekte staj v.s. ile deneyimlerini geliştirmek gerekiyor.

Herkes her mesleği yapamaz, kan görmekten korkan hatta bayılan bir kişi hemşirelik yapması mümkün değildir. Dar alanda kalmaktan korkan bir kişi madencilik yapabilir mi? Tabi ki yapamaz.

Herkesin ilgi alanları farklıdır. Bazıları motorları sever, zevkle motor tamirciliği yapar. Bazılarının ise motor hiç ilgi alanına girmez. Bazı insanlar kitap okumasını araştırmasını çok severler, akademik kariyer yaparlar. Bazı insanlar sabit bir yerlerde durmayı sevmezler, her gün başka başka yerler görmek isterler, bütün zorluklara rağmen şoförlük  yapmayı çok severler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.