Hicret Olayı

İslamiyetin yayılmasını engelleyemeyeceklerini anlayan Mekkeliler, son çare olarak Peygamberimizi öldürmeye karar verdiler. Her kabileden bir kişi seçerek gece vakti Hz. Muhammed’in evini kuşattılar. Müşrikler bu planları yaparken Peygamberimiz de Medine’ye hicret için hazırlanıyordu. Peygamberimiz, kendisinde bulunan emanetleri Hz. Ali’ye bırakarak ondan bunları sahiplerine vermesini istedi. Müşrikleri yanıltmak için gece kendi yatağında onun yatmasını istedi. Gece Peygamberimiz evinden gizlice ayrıldı. En yakın dostu Hz. Ebu Bekir’i de yanına alarak Medine’ye doğru yola çıktı.

Hz. Ali canını tehlikeye atarak o gece Hz. Peygamberin yatağına yattı ve emanetleri korudu.

Hz. Muhammed’i öldürmeye gelen Mekkeliler, Hz. Muhammed’in yatağında Hz. Ali’yi görünce şaşırdılar. Hz. Muhammed’i ellerinden kaçırmak istemeyen Mekkeliler, her tarafta onu aramaya başladılar. Onu bulup getirene büyük ödüller vadettiler. Hz. Muhammed ve Hz. Ebu Bekir önce Mekke yakınlarındaki Sevr Dağı’nda bir mağarada gizlendiler. Mekkeliler, mağaranın önüne kadar izlerini sürdülerse de onları bulamadılar.

Mekkelilerin takibinden kurtulan Hz. Muhammed ile Hz. Ebu Bekir, Medine’ye doğru yollarına devam ettiler. Bir süre sonra Medine’ye üç kilometre uzaklıktaki Kuba denilen yere ulaştılar. Orada on gün kadar kaldılar. Hz. Muhammed, burada bir mescit yaptırdı. Daha sonra yola koyularak Medine’ye doğru hareket ettiler. Peygamberimiz ve beraberindekiler 24 Eylül 622’de Medine’ye ulaştılar.

Medineli Müslümanlar, heyecanla Hz. Muhammed’in yolunu bekliyorlardı. Hz. Muhammed, Medine’de büyük bir coşku ve sevinçle karşılandı. Herkes onu evinde misafir etmek istiyordu. Hz. Muhammed kimseyi üzmek istemiyordu. Bunun için devesini serbest bıraktı. Deve biraz yürüdükten sonra kendiliğinden çöktü. Hz. Muhammed, devenin çöktüğü yere en yakın ev olan Ebu Eyyub el-Ensari’nin evine misafir oldu.

Müslümanların Mekke’den Medine’ye göç etmelerine hicret denir.
Hicret’in gerçekleştiği 622 tarihi, Hz. Ömer döneminde hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.
Mekke’den Medine’ye göç eden Müslümanlara muhacir; Müslümanları Medine’de koruyan ve onlara yardım eden kişilere ensar denir.
Medine’de Hz. Muhammed’i evinde ilk misafir eden Ebu Eyyub el-Ensari’nin kabri İstanbul’da Eyüp Sultan Camii’nin yanındadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.