Hz. Muhammed’in çağrısına yakın çevresinden başlamasının nedenlerini…

Hz. Muhammed’in çağrısına yakın çevresinden başlamasının nedenlerini sınıfça belirleyip açıklayınız.

Çağrıya ilk cevap verecek kişiler, yakınlarımız bizi seven bizi inanacak ve kıramayacak kişiler olmaktadır. Genelde hiç tanımadığımız insanlara güvenmez, onların söylediklerinin doğruluğundan kuşku duyarız.

Tanıdığımız biri bir haber verdiğinde, daha önce o kişinin hiç yalan söylemediğini bildiğimizden, bu verdiği haberin de gerçek olduğunu düşünür, o söylediğine itimat eder, hemen kabul etmesek bile, söylediğine itimat eder, o söylediğini düşünürüz.

Peygamberimiz de çağrısını ilk önce en yakınlarından başlamıştır. Onu tanıyan ona güvenen insanlara bu haberi ulaştırmıştır.

Hz. Muhammed, bu vahiyleri aldıktan sonra, sırasıyla aile bireylerine ve yakın çevresine çağrıda bulundu. Çağrısına olumlu cevap vererek Müslüman olan ilk kişi, eşi Hz. Hatice oldu. Hz. Hatice’nin ardından evlatlığı Hz. Zeyd bin Hârise ile amcasının oğlu Hz. Ali Müslüman oldular. Daha sonra Hz. Muhammed, yakın arkadaşlarından Hz. Ebu Bekir’i İslam’a çağırdı. Mekke’nin zenginlerinden ve kültürlü bir insan olan Hz. Ebu Bekir, Hz. Muhammed’in anlattıklarının doğruluğunu kabul edip Müslüman oldu. Hz. Ebu Bekir sadece Müslüman olmakla kalmadı, yakın dostlarına Müslüman olduğunu anlatarak onları da İslam’a çağırdı. Onun bu çağrısı ile Mekke’nin ileri gelenlerin den bazıları da Müslüman oldular.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.